BitCoin sitesinin kurucusunu tutukladı

Giriş Tarihi: 3.8.2015 10:00
BitCoin sitesinin kurucusunu tutukladı

BitCoin’e kim elini sürerse pişman oluyor. Devletler, kendi otoriteleri dışında bir gücün bağımsız bir para birimi oluşturup ekonomiyi kontrol etmesine izin vermiyorlar.

Dijital para birimlerinin takip edilemiyor oluşu nedeniyle uyuşturucu veya çete organizasyonlarında takas için kullanılıyor olması da devlet güçlerinin dijital para birimlerini yasaklamak veya önünü kesmek için ellerine koz veriyor.

ABD'de, en büyük BitCoin takas servisinin kurucusu, uyuşturucu ticaretine aracılık etmek ve bu ticaretten komisyon almak suçuyla tutuklanıp çok ağır ceza almıştı. Şimdi de Japonya'da yeni bir BitCoin skandalı çıktı. Japon hükumeti, özellikle Japon vatandaşların çok sık kullandığı BitCoin takas servisi MtGox'un kurucusunu, kullanıcıların hesabından BitCoin çalmak suçuyla tutukladı.

Japon kullanıcılar, MtGox'da yer alan dijital cüzdanlarından, küçük miktarlarda BitCoin'lerin kaybolduğu konusunda şikayette bulunuyordu ancak BitCoin'in yapısı nedeniyle paranın kimden kime gittiği belli olmadığından takibi yapılamıyordu. Japon hükumeti yaptığı soruşturmada sitenin sahibinin 420 milyon dolar değerinde BitCoin çalmış olduğunu tespit edince, sitenin sahibi Mark Karpeles'ı tutukladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BitCoin sitesinin kurucusunu tutukladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN