Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektörü tutuklattırıp AVM'yi Paralel'e verdiler

Selçuk Üniversitesi’ne ait Konya’nın en işlek AVM’si Massera’nın paralel yapıyla ilişkili Mevlana Üniversitesi’ne tahsis edilmesinin perde arkasında şok bir kumpas çıktı.

Giriş Tarihi: 4.8.2015 11:10
Rektörü tutuklattırıp AVM'yi Paralel'e verdiler

Selçuk Üniversitesi eski Rektörü Süleyman Okudan paralel yapının kampüs oyunu ile ilgili bomba ifşaatlarda bulundu. Paralel yapı soruşturmasını yürüten Konya Cumhuriyet Başsavcılığına ifade veren eski Rektör Okudan, eski İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu'nun da arasında olduğu birçok ismin Mevlana Üniversitesi'ne kampüs tahsisi için kendisine baskı yaptığını söyledi. Polis şefi Anadolu Atayün'ün de tutuklandığı soruşturma kapsamında ifade veren Okudan, Paralel yapının düzenlediği Final Operasyonu ile tutuklanmasından sonra AVM'nin de bulunduğu alanın üniversiteye peşkeş çekildiğini aktardı. Prof.Dr. Önder Kutlu ise kampüs tezgahıyla ilgili Anadolu Atayün'ün de devreye girerek, "Hocam, siz Süleyman OKUDAN'a yakınsınız, yeni kurulacak olan üniversiteye hami üniversite olarak kabul etmiyor, diretiyor, rektör kendisini sıkıntıya sokacak, rektör de okkanın altına gidiyor, siz elçi olarak bu konuyu rektöre iletin" dediğini ifade etti.

Selçuk Üniversitesi eski Rektörü Süleyman Okudan 05.12.2014 tarihli ifadesinde kampüs operasyonunu şöyle anlatıyor: "Benim Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü yaptığım dönemlerde, ilimize yeni kurulması tasarlanan Mevlana Üniversitesi için Rixos otelinin yanında bulunan Massera Alışveriş Merkezinin bu üniversiteye verileceğine ilişkin haberler yer almaya başladı. Söz konusu alışveriş merkezinin yeri benim rektörlüğünü yaptığım Selçuk Üniversitesi'ne ait olduğu için bir idareci olarak benim bile haberdar olmadığım dedikodular karşısında hukukçu çalışanlarımıza bu konuyu danıştık. Bunun üzerine bu alışveriş merkezinin tahsisi konusunda sözleşme içerisinde sadece turizm amaçlı olarak kullanılabileceği şartı yer alması nedeniyle Mevlana Üniversitesi'ne tarafımdan bir ihtar çekildi.

Bu ihtarı çektikten sonra birçok şahıs buranın Mevlana Üniversitesi'ne verilmesi için benimle konuştu. Görüşenler arasında İl Emniyet Müdürü Salih TUZCU da vardı. Final operasyonu öncesi, Salih TUZCU benimle görüşerek Mevlana Üniversitesi'ni kastederek, "bu binayı neden vermiyorsun hocam" şeklinde söylemlerde bulundu. Akabinde büyük bir ihtimalle Mevlana Üniversitesi'nin mütevelli heyetinde yer alan Avukat Memduh OĞUZ, Eczacı Ali AKIN ve Ali EGEMEN ile zaman zaman makamıma gelerek, binayı Mevlana Üniversitesi'ne vermem konusunda taleplerde bulundular. Bu dönemde, bu devir işlemine karşı çıktığım için eleştirenler de oldu. Bu devri yapmam için, birçok bürokrat ve hatta milletvekilleri araya girerek ricada bulundular. Buna rağmen, biz talepleri geri çevirdik. Süreç içerisinde Final operasyonu kapsamında tutuklanarak cezaevine girdim ve 2009 yılı Mart ayı içerisinde tahliye oldum. Tahliye olduktan sonra rektörlük görevime devam ettim. Bu süreçte Mevlana Üniversitesi, Massera Alışveriş Merkezinin kendilerine tahsisi için mahkemeye başvurmuş. Mahkeme 2009 yılı Kasım ayında sözleşme içerisinde sadece turizm amaçlı tahsis edilmesi yönündeki maddeye eğitim kelimesinin de eklenmesine karar vermiş. Bu karar neticesinde Massera Alışveriş Merkezinin yeri Mevlana Üniversitesi'ne tahsis edilmiştir. (Yeni Akit)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektörü tutuklattırıp AVM'yi Paralel'e verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN