Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK'da yeni komuta kademesi belli oldu

Giriş Tarihi: 4.8.2015
TSK'da yeni komuta kademesi belli oldu

Terörün arttığı dönemde Başbakan Davutoğlu başkanlığında yapıldı. 4 saat süren ilk toplantıda komuta kademesi belirlendi. Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar'ın yeni Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesini şekillendirecek Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında toplandı. YAŞ üyeleri ve Başbakan Davutoğlu ilk olarak Anıtkabir'e giderek Atatürk'ün mozelesine çelenk bıraktı. Davutoğlu beraberindekilerle birlikte Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Önemli mesajlar veren Davutoğlu, deftere şunları yazdı: "...Dünyanın en kudretli devletleri arasında mümtaz bir konumu olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, varlığına ve vatandaşlarına yönelen her türlü tehdidi bertaraf edecek güce sahiptir. Ordumuz yüksek disiplini ve vazife şuuru, üstün donanımı ile bu zor coğrafyada milli güvenliğimizin olduğu kadar bölgesel barışın da en önemli güvencelerinden biridir. Yürüttüğümüz Yüksek Askeri Şûra çalışmalarının ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ruhun şad olsun." Anıtkabir'deki ziyaretin ardından kuvvet komutanları makam araçlarına binerek Genelkurmay karargâhına giderken, Başbakan Davutoğlu ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile birlikte Anıtkabir Komutanlığı'na geçerek bir süre dinlendi. Ardından Genelkurmay karargâhına geçerek Çakmak Salonu'nda "çok gizli" koduyla toplantıya katıldılar. Toplantının ardından Başbakan Davutoğlu, YAŞ üyeleri onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

JANDARMA'DA MENDİ İSMİ

YAŞ'ın 4 saat süren ilk gün toplantısında TSK'nın üst yönetimi belirlendi. Toplantının ardından kulislere atamalarla ilgili bazı bilgiler yansıdı. Kesinleşmemiş kararlara göre Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye'nin yeni Genelkurmay Başkanı oldu. Terfi bakımından ilk sırada bekleyen Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin Kara Kuvvetleri'ne mi yoksa Jandarma'ya mı atanacağı merak ediliyordu. Gelecek yıl emekli olması beklenen Mendi'nin, bu yıl emekli olan Orgeneral Abdullah Atay'ın yerine Jandarma Genel Komutanı olarak atandığı öğrenildi. YAŞ'ta durumu merak edilen diğer iki isimden biri olan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'di. Orgeneral Güler'in Genelkurmay'daki görev süresinin 1 yıl daha uzatılacağı kulislerde dile getiriliyordu. Kararın bu yönde çıktığı öğrenildi. Bu durumda Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na da 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın atanacağı ifade ediliyordu. Böylece görev süresi uzatılan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in de gelecek yıl emekli olması beklenen Mendi'nin yerine Jandarma Genel Komutanı olması güçlü bir ihtimal olarak ortaya çıktı. İsimler, 3 gün sürecek YAŞ toplantılarının ardından yarın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

ŞEHİT YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI TELEFONU
YAŞ toplantısının sabah oturumun ardından üyeler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde öğle yemeği yedi. Bu arada Erdoğan, son terör saldırılarında şehit düşen Uzman Çavuş Ziya Sarpkaya, Onbaşı Hamza Yıldırım, Er Ömer Kağan Kandemir, Teğmen İbrahim Tanrıverdi ile polis memurları Serdar Kazar ve İsa İpek'in ailelerini telefonla arayarak başsağlığı diledi. Erdoğan, şehitler Ali Gökçe, Barış Akkabak, Mansur Cengiz ve Medet Mat'ın ailelerine de telgraf gönderdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'da yeni komuta kademesi belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN