PKK-HDP rantına polis operasyonu

PKK-HDP rantına polis operasyonu

Diyarbakır'da Dicle Nehri kıyısına yapılan Kırklar Dağı Yaşam Konutları'ndaki yolsuzluk operasyonunda eski Diyarbakır Sur Belediyesi Başkanı Demirbaş ve 24 şüpheli gözaltına alındı

Diyarbakır Dicle Nehri kıyısına yapılan Kırklar Dağı Yaşam Konutları ile ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin operasyonda eski Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da aralarında olduğu 25 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, 2011'de yapımına başlanan 725 dairelik konutlardan ruhsat karşılığında, yüzde 10'luk bölümünü 'fon' adı altında terör örgütü PKK adına para olarak talep etmekle suçlanıyor. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturması ardından dün 6 ilde ve 39 ayrı adrese yönelik düzenlenen operasyon, Kırklar Dağı Yaşam Konutları'nın müteahhidi Ufuk Eser Subaşı'nın şikâyeti ile başlamıştı.

'KCK TEHDİT ETTİ'
İddiaya göre inşaat başladıktan bir süre sonra ruhsat için 75 daireye karşılık gelen yaklaşık yüzde 10'luk 'fon' talep edildi. Talep edilen haracı vermek istemeyen eski asker Subaşı, KCK tarafından tehdit edildiğini belirterek sorumluluar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturma ardından Diyarbakır merkezli İstanbul, Mersin, Ankara, Antalya ve Aydın illerinde 39 ayrı adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, eski özel kalem müdürü Remzi Akgül, Fatma Kuyucu'nun da aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. İşyeri ve ikametlerde yapılan aramalarda 3 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet av tüfeği ve çok sayıda belge ve doküman ele geçirildi.

TRANSFERLE AKLIYORLAR

Emniyet açıklamasında ise ruhsata karşılık istenen payın tehdit sonucu kabul edildiği belirtildi. Paranın da terör örgütüne aktarılmak üzere Diyarbakır'daki bir şirkete transfer edilerek yasallaştırılmaya çalışıldığı tespitine yer verdi. Yüzde 10'luk haraç karşılığında inşaatın aksadığı ve daire sahiplerinin de mağdur olduğu belirtildi.

PARA ÖRGÜTE AKITILIYOR
Operasyonda gözaltına alınan 25 kişi yasadışı terör örgütü yöneticisi olmak, örgütü yönetmek, örgüt adına eylem ve faaliyette bulunmak, örgüte para toplamak, tehdit etmek, baskı ve cebir kullanmakla suçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK-HDP rantına polis operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN