'PKK, bizim için de ABD için de terörist'

Giriş Tarihi: 8.8.2015
'PKK, bizim için de ABD için de terörist'

ABD Başkanı Obama'nın PKK'ya ilişkin açıklamalarını değerlendiren Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: PKK hem Türkiye hem de ABD için terör örgütü. Türkiye tüm tedbirleri alacak. Kimseden icazet almayız

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD Başkanı Barack Obama'nın, açıklamalarının "Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda PKK değil IŞİD üzerinde yoğunlaşması gerektiği" şeklinde basına yansıdığının hatırlatılması üzerine açıklamanın çarpıtıldığını söyledi. "Türkiye geçmişte olduğu gibi bundan sonra da terörle kararlılıkla mücadele edecek, gereken tüm tedbirleri kararlılıkla alacaktır. Bu tedbirleri alırken de tabiatıyla kimseden icazet almasına gerek yoktur" dedi. Bilgiç, haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. PKK'nın hem Türkiye hem de ABD için terör örgütü olduğunu ifade eden Bilgiç, bu konuya ilişkin ABD Başkanı Barack Obama'nın açıklamalarına, Rusya'nın DAEŞ ile mücadele için açıkladığı plana ilişkin soruları yanıtladı. Bilgiç, özetle şunları söyledi:

ÖRGÜTLER ARASINDA AYRIM YAPMAK DOĞRU DEĞİL: Anlaşılan Obama'nın söyledikleri, haberde ve başlıkta farklı şekilde yansıtılmış. Her şeyden önce metin ile başlık arasında bir farlılık olduğunu söylemem lazım. Açıkça metinde Obama Türkiye'nin PKK'ya yaptığı operasyonlar meşru savunma hakkıdır demiş. Bundan bağımsız olarak bazı hususların altını çizmek istiyorum. PKK, her şeyden önce bizim için bir terör örgütüdür. ABD için de bir terör örgütüdür. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Terörist gruplar arasında herhangi bir ayrım yapmak doğru değildir.

KİMSEDEN İCAZET ALMAYA GEREK YOK: BM Genel Sekreteri dahil, Türkiye'nin özellikle PKK'ya yönelik yaptığı operasyonları kendini savunma hakkı olduğunu söyledi. Türkiye terörden çok çekmiş bir ülke olarak terörün her türlüsü ile kararlılıkla mücadele etmektedir. Türkiye geçmişte olduğu gibi bundan sonra da terörle kararlılıkla mücadele edecek, gereken tüm tedbirleri kararlılıkla alacaktır. Bu tedbirleri alırken de tabiatıyla kimseden icazet almasına gerek yoktur. Bizim beklentimiz sadece ABD'den değil, tüm uluslar arası örgütlerden, devletlerden teröre karşı top yekun ve ortak bir şekilde mücadele edilmesinin sağlanması ve bu konuda destek verilmesidir.

"SURİYE'DE BAŞKA BİR PLAN YOK"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, DAEŞ'le mücadelede yeni bir uluslararası koalisyon kurulması önerisi sorulan Bilgiç, bunun gündemlerinde olmadığını beirterek, şunları söyledi: "Rusya'nın önerdiği plan var. Şunu söylemem lazım, halen DAEŞ'e karşı uluslararası camianın yürüttüğü kolektif bir mücadele devam ediyor. Türkiye de bu koalisyonun parçası olarak çabalara somut katkı sağlıyor. Bizim gündemimizde DAEŞ'le mücadeleye yönelik başka bir yöntem ya da plan gündemimizde değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'PKK, bizim için de ABD için de terörist'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN