Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye'nin kendini savunması meşrudur"

Beyaz Saray'da gazetecilerle bir araya gelen ABD Başkanı Obama Türkiye'nin PKK operasyonlarına ilişkin konuştu: Terör örgütü PKK, Türkiye'yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru

Giriş Tarihi: 8.8.2015
Türkiye'nin kendini savunması meşrudur
ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlarını 'meşru' olarak nitelendirdi. Obama, İran ve Ortadoğu politikası konusunda gazetecilerle Beyaz Saray'da bir araya geldi. Huffington Post'un haberinde Obama'ya, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın DAEŞ'e karşı yürütülen kampanyayı, Suriye'de savaşanlarla müttefik olan PKK'yı hedef almak için bahane olarak kullanması yönünde endişeniz var mı?" şeklinde soru soruldu. Başkan Obama cevabında, "Terör örgütü PKK, Türkiye'yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru bir şey" ifadesini kullandı. Bunun yanında, "DAEŞ'in bölgedeki en büyük tehdit olduğu ve buna odaklanmaları gerektiği noktasındaki güçlü bakış açılarını da Türkiye ile konuştuklarını" belirten Obama, "Üzerinde çalıştığımız anlaşma, şunlar etrafında: Suriye'ye geçmeye çalışan yabancı savaşçılar için o sınırları nasıl kapatırız? Yapacağımız her şey bu hususa dayanıyor" dedi.

O İFADE TARTIŞMA YARATI
Huffington Post Washington Büro Şefi Ryan Grim, Obama ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattığı haberinin başlığını "Obama'dan Türklere: IŞİD ile savaşı Kürtleri bombalamak için kullanmayın" şeklinde attı. Başlığın bu şekilde atılmasına rağmen içeriğinde Obama'nın böyle bir ifadesinin olmadığı görüldü.

'PKK, EYLEMLERİNE DERHAL SON VERMELİ'
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, PKK'nin şiddete son vermesi gerektiğini söyledi. Büyükelçi Moore, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Twitter hesabından görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Akdoğan ile çok verimli bir toplantı yaptıklarını belirten Moore, şunları kaydetti: "Birleşik Krallık'ın Türkiye'ye terörle mücadelede verdiği destek sürüyor. Kürt sorununu çözmek için başlatılan barış sürecinin kaldığı yerden devam edebilmesi için PKK'nın şiddet eylemlerine derhal son vermesi şart."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin kendini savunması meşrudur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN