Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailevi Dernekleri Başkanı'na saldırı

Giriş Tarihi: 9.8.2015 18:30 Güncelleme Tarihi: 9.8.2015 20:18
Ailevi Dernekleri Başkanı'na saldırı

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ile eşi Yurdanur Düzgün ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Ankara yolu üzerinde silahlı saldırıya uğradı. Başbakan Ahmet Davutoğlu Doğan Demir'i arayarak geçmiş olsun dedi.

CNNTürk'teki habere göre, saldırı haberini Yol TV'nin Yayın Koordinatörü Vedat Kara, Twitter'dan açıkladı. Kara, Alevi Kültür Dernekleri genel başkanı Doğan Demir ile Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün'ün Ankara yolu üzerinde silahlı saldırıya uğradığını duyurdu.

Vedat Kara, "Saldırı, uzun namlulu silahlarla düzenlendi. Saldırıya uğrayan Demir ve Düzgün'ün sağlık durumları iyi" tweetini paylaştı.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU DOĞRULADI
Alevi Bektaşi Federasyonu, web sitesi üzerinden bir duyuru yaparak saldırıyı doğruladı.

Siteden yapılan açıklamada, "Genel Başkanı Baki Düzgün, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ve Yurdanur Düzgün, İstanbul'dan Ankara'ya yarın yapılacak olan ''Aleviler Barış İstiyor'' konulu toplantıya katılmak üzere kara yolu ile seyahat ederken, Gerede-Ankara arsında araçları hedef alınarak aracın tekerine uzun namlulu silahla ateş açılmıştır. Başkanlarımız saldırı yerinden hızla uzaklaşarak yara almadan kurumumuza ulaşmışlardır. Olayı yapanları nefretle kınıyor Sayın Genel Başkanlarımıza ve Yurdanur Düzgün'e geçmiş olsun diyoruz" denildi.

Açıklamada, "Hedef alınan kurum başkanlarımız ve Alevi toplumu üzerinde oynanmaya çalışılan bu kirli oyun yine bizler tarafından boşa çıkartılacaktır. İçine çekilmeye çalışıldığımız bu kirli savaş, bizi ve kurumlarımızı barış ve birlikte kardeşçe yaşama talebinden ve ısrarından asla vazgeçiremeyecektir" ifadelerine yer verildi.

İkinci saldırı
Bu saldırıyla birlikte aynı hafta içerisinde Alevi kurum başkanlarına ikinci saldırı düzenlenmiş oldu.

Geçen Çarşamba günü de, Sultangazi Pirsultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş saldırıya uğramıştı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TELEFONLA ARADI

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, dün Ankara yolunda silahlı saldırıya uğrayan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ile telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.


Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu görüşmede Demir'e olayı yakından takip ettiğini, ivedilikle soruşturmanın başlatıldığını aktardı. Öte yandan, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'ın da Doğan Demir ile bizzat görüştüğü öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailevi Dernekleri Başkanı'na saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN