Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karar haftası

Hükümeti kurmak için anayasadaki 45 günlük sürenin dolmasına 13 gün kala AK Parti - CHP liderleri bir araya geliyor. Koalisyon mu, erken seçim mi, yoksa tekrar seçim mi olacağı bu hafta netleşecek

Giriş Tarihi: 10.8.2015
Karar haftası
Başbakan Ahmet Davutoğlu, istikşafi görüşmeler yapılan CHP'nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bugün bir araya gelecek. Ancak kulislerde AK Parti- CHP koalisyonu için koalisyon müzakerelerinin başlaması ihtimalinin 'zor' olduğu konuşuluyor. AK Parti'nin bu nedenle rotasını MHP'ye çevirmesi bekleniyor. Haftaya çarşambaya kadar koalisyon görüşmelerinin tamamlanması ve hazırlanan hükümet programının TBMM Genel Kurul'unda okunmuş olması gerekiyor. Kulislerde ise koalisyon seçeneklerinden çok 'erken seçim' ve 'tekrar seçim' senaryoları konuşuluyor. Birinci senaryoya göre 23 Ağustos'a kadar Bakanlar Kurulu'nun kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'a danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Erdoğan geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere bir başbakan atayacak. Yeni hükümet kurulamadığı ve geçici hükümetle seçime gidildiği için bunun ismi 'tekrar seçim' olacak. Geçici Bakanlar Kurulu'na, siyasi parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak. Geçici Bakanlar Kurulu yenilenme kararının Resmi Gazete'de ilanından itibaren beş gün içinde kurulacak. Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmayacak. Geçici Bakanlar Kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar görevini yürütecek. Ancak, hem AK Parti hem de MHP olası bir seçim hükümetinde HDP'nin yer almasına sıcak bakmadığı için, geçici hükümet ile seçime gidilmesi zor görünüyor.

Son anket sonucu

İKİNCİ SENARYO
Kulislerde konuşulan ikinci senaryo; kasım ayında yapılabilecek olası erken seçime AK Parti azınlık hükümeti ile gidilmesi. Bunun için azınlık hükümetinin 276 oy alma şartı bulunmuyor. Azınlık hükümetinin güvenoyunun güvensizlik oyundan fazla olması yeterli. MHP'nin çekimser kalması durumunda AK Parti'nin milletvekili sayısı buna yetiyor. Kulislerde MHP'nin buna destek vereceği en kuvvetli seçeneğin bu olduğu konuşuluyor. Kulislerde konuşulan üçüncü senaryo ise Meclis'in erken seçim kararı alması ve mevcut hükümet ile seçime gidilmesi. Özellikle CHP ve HDP buna karşı çıkıyor. Bu durumda MHP'nin ne tavır göstereceği ise henüz netlik kazanmadı. Öte yandan TBMM, 1 Ekim'e kadar tatile girdi ancak AK Parti milletvekillerinden olağanüstü toplantı için imza topladı. AK Parti hükümetin kurulması halinde Meclis'i olağanüstü toplantıya çağıracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karar haftası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN