Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan koalisyon açıklaması

Giriş Tarihi: 11.8.2015 19:24 Güncelleme Tarihi: 11.8.2015 21:23
Davutoğlu'ndan koalisyon açıklaması

Davutoğlu: "Perşembe günü tarihi bir açıklama bekleniyor gibi görmemek lazım"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP ile görüşüleceği iddialarıyla ilgili, "Hiçbir tarafla teması kesmeyeceğimizi en başında söyledim. İhtiyaç hasıl olduğunda görüşülür. Herkesin bu süreçte elini taşın altına koyacağı bir süreç yaşıyoruz" dedi.

"(MHP ile görüşüleceği iddiası) Hiçbir tarafla teması kesmeyeceğimizi en başında söyledim. İhtiyaç hasıl olduğunda görüşülür. Tabloyu biraz değerlendirdikten sonra onu da biraz düşünebiliriz. Herkesin bu süreçte elini taşın altına koyacağı bir süreç yaşıyoruz. Ben de hükumeti kurmakla görevli olduğum için her şeyi yaparım" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e "Devlet Şeref Madalyası" tevcih töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resepsiyon verdi.

Resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmelerine ilişkin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklama yapmadan kendisinin bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını ifade ederek, mutabık kalınan hususun tekrar bir araya gelmek olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Bir süreç yürürken üzerinde kesin hükümlerle konuşmayı doğru bulmam. Bu görüşmelerde önümüzü görmek isteriz. Süremiz de çok değil ama 'Perşembe günü şu saatte, şöyle tarihi bir açıklama bekleniyor' gibi bir durum da olmaz. Hükumet kurmak için çalışmalar yürütülüyor" diye konuştu.

Bir gazetecinin, Pazartesi günü MHP ile görüşme olacağı iddiaları ve MHP'den randevu istendiği söylentilerini dile getirmesi üzerine Davutoğlu, "Hiçbir tarafla teması kesmeyeceğimizi en başında söyledim. İhtiyaç hasıl olduğunda görüşülür. Tabloyu biraz değerlendirdikten sonra onu da biraz düşünebiliriz. Herkesin bu süreçte elini taşın altına koyacağı bir süreç yaşıyoruz. Ben de hükumeti kurmakla görevli olduğum için her şeyi yaparım" dedi.

Davutoğlu, "Görüşmeleri Ağustos'un 23'üne kadar bitirebilecek misiniz" sorusuna, "Siyasette 24 saat bile uzundur. Netice alınmak istendiğinde yeterli süre de bulunabilir. Önemli olan Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması" yanıtını verdi.

"PERŞEMBE GÜNÜNÜ GÖRMEMİZ GEREKİR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu,koalisyon görüşmelerinde ciddi emek sarfedildiğini, farklı siyasi akımların birbiriyle yaptığı en yoğun görüşme silsilesinin bu dönemde yaşandığını anlatarak, bu görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkacağına iki partinin genel başkanı ve yetkili organlarının karar vereceğini söyledi.

Davutoğlu, "Perşembe gününü görmemiz gerekir ama bu sürecin kendisi bir sonuç üretmiştir. O da Türkiye'de siyasi taraflar çok farklı siyasi geçmişlerden, kökenlerden geliyor olsa bile iyi niyetle yaklaşıldığında çok iyi bir iletişim ortaya konabiliyor. Bu bile başlıbaşına önemli bir sonuç. Çok samimi bir emek var ortada. Eğer o emek üzerine biz dün akşam 'oldu' ya da 'olmadı' diye bir şeyle ayrılsaydık o emeğe saygısızlık olurdu. Perşembe günü bu süreç daha da netleşecek. Önemli olan bir şey üretmek değil, üretilen neyse onun kalıcı ve süreklilik arzeden niteliğe dönüştürülmesidir" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan koalisyon açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN