Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için bir şans daha

AK Parti ile CHP arasındaki çalışmaları kapsamında biraraya gelen Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun görüşmesinde Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğuna dikkat çekildi. Türkiye için en iyi formülü bulmayı hedeflediklerini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, "Görüşmeler herhangi bir sonuca bağlanmış değil. Nihai karara perşembe ya da cuma günü varılacak" dedi

Koalisyon için bir şans daha
DAVUTOĞLU VE KILIÇDAROĞLU BU HAFTA BİR KEZ DAHA GÖRÜŞECEK

Son dönemde artan terör olayları ve dış politikadaki gelişmeler Ankara'da hükümeti kurulması olasılığını artırırken, AK Parti ve CHP arasında 4 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından "Sorumluluğumuzun bilincindeyiz" açıklaması yapıldı. Olası bir koalisyon için nihai karar perşembe ya da cuma günü yapılacak ikinci bir görüşmede netleşecek. AK Parti ve CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinde son durumun değerlendirileceği kritik görüşme dün gerçekleşti. Günlerdir beklenen görüşmede Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldi. Başbakanlık Resmi Konut'taki görüşmeye Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç da katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu görüşmeye 20 dakika kala Başbakanlık Resmi Konut'a geçerken, Kılıçdaroğlu ve Koç ise saat tam 18.00'de giriş yaptı. Davutoğlu ve Çelik, CHP heyetini kapıda karşıladı. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmeye ilişkin Başbakanlık tarafından paylaşılan görüntülerde her iki liderin de yüzünün güldüğü, görüşmenin samimi bir ortamda gerçekleşeceği dikkatlerden kaçmadı. Tam yarım saat boyunca ön görüşme yapan her iki lider, saat 18.35'te ise görüşmeye yemekte devam etme kararı aldı. Zirvede, iki parti arasında uzlaşma sağlanan, uzlaşma sağlanması mümkün görünen ve uzlaşma sağlanamayacak konu başlıklarında iki lider karşılıklı olarak görüş bildirdi. Zirvede, CHP adına katılan Koç ve AK Parti adına katılan Çelik, koordinatör olarak katıldıkları heyetler arası görüşmelerde ele alınan bazı konularda teknik detaylarla ilgili bilgi verdi. Toplantı sonrası Başbakanlık Resmi Konutu'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik şunları söyledi:

HERŞEY GÜNDEME GELDİ: Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde her iki genel başkan en geniş yelpazede çeşitli değerlendirmelerde bulundular. Bunların hepsi gündeme geldi. Uzlaşılan konular, anlaşılmayan konularda her iki genel başkan görüşlerini ifade ettiler. Genel Başkanımız uzlaşılan, çatışılan, mesafe alınan konularda uzun bir değerlendirmede bulundu, görüşlerimizi açıkladı. Akabinde Sayın Kılıçdaroğlu da kendi zaviyesinden değerlendirmelerde bulundu.

PERŞEMBE YA DA CUMA: Gelinen noktada da şu anda bugün itibariyle bu görüşme herhangi bir sonuca bağlanmış değil. Bu hafta sonu gelmeden, perşembe ya da cuma her ikisinin programına uygun biçimde bu görüşmenin devamı niteliğinde, ama şu ya da bu yönde nihai bir değerlendirmeye varmak üzere tekrar bir araya gelecekler. Bu bir araya gelişin sonucunda nasıl bir noktaya varıldığını tabi ki içtenlikle sizlerle paylaşacağız. Bundan sonrasında her iki genel başkan buradaki değerlendirmeleri kendi takvimlerine ve takdir edecekleri günde kendi yetkili kurullarına götürecekler.

SOLUKSUZ BİR SOHBET OLDU: Hakikaten soluksuz bir sohbet ve değerlendirme oldu. Genel başkanlar kendi MYK'larına götürecekleri konuları paylaşmış oldular. Kuşkusuz çeşitli eleştiriler de oluyor ama biz şuana kadar bütün bu eleştirileri de dikkate alarak yürüttüğümüz sürecin titiz bir şekilde olmasına gayret ediyoruz. Zaten bu iki siyasi akımın her konuda anlaşması demek Türkiye'de tarihin sonunun gelmesi demektir. O bakımdan tabiki her konuda anlaşma olmayacak, iki zıt dünya görüşü, iki zıt siyasi görüşü.

TERÖRLE MÜCADELE KONUSU: Her iki genel başkanın mutabık olacağı son nokta konuluncaya kadar, her iki parti tabanının sindireceği bir son nokta konuluncaya kadar hiçbir konuda anlaşılmamış prensibi bu tip görüşmelerin de esasıdır. Orada durmak gerekir. Her ikisinin de çok geniş bir yelpazede değerlendirme yaptığını, ama Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama konusunda da yüksek bir hassasiyetle, özellikle bugünlerde içinden geçtiğimiz terörle mücadele başta olmak üzere her konuda bir paylaşım içerisinde olduklarını söyleyebilirim.

EN İYİ FORMÜL İÇİN: Bu kadar mesai veriliyor. Hakikaten yorucu süreçler. Nihayetinde buradaki istek, Türkiye için en iyi formülü bulmak. Türkiye, devlet hayatımızın ihtiyaçları, milletimizin ihtiyaçları için en iyi formülü bulabilmek konusunda tabiki samimi bir gayret var. Ama bu koalisyon olur, geniş yelpazede başka seçenekler olur, bunu nihayetlendiğinde göreceğiz. Son noktayı koyana kadar yine ilk gündeyiz.

KOÇ: BİRÇOK KONUDA ANLAŞILDI

Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen ilk isim CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç oldu. Genel merkezde basın toplantısı düzenleyen Koç, 'ülkenin menfaati için birçok konuda anlaşıldığını', 'kendi parti çıkarlarının ülke çıkarlarından önde olamayacağını' söyledi. Koç, "Amacımızın, yapıcı, sonuç alıcı, çok boyutlu sorunların aşılmasına katkı sunacak bir koalisyon sorumluluğunun, bir hükümet sorumluluğunun oluşmasını kolaylaştırmak olduğunu belirtmek istiyorum. Önce Türkiye" dedi.

TERÖRE KARŞI ORTAK TAVIR

Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun görüşmesinde, istikşafi görüşmeler kapsamında geçen 28 günün değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda, artan terör olayları ve toplumsal gerilimin sona ermesi konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu. Davutoğlu, bunun için tüm partilerin bir araya gelmesi ve ortak tavır sergilemesi gerektiği görüşünü bir kez daha dile getirirken, Kılıçdaroğlu da bu yönde yaptığı çağrıyı hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Ülkemizde terör ve şiddet başta olmak üzere tüm sorunların çözümü için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bunun için ortaya konacak formülleri tartışabiliriz. Ancak bunun çözümünün öncelikle geniş tabanlı ve güçlü bir koalisyon hükümetinden geçtiğini düşünüyoruz" mesajı verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyon için bir şans daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN