Paralel savcılar için harekete geçildi!

Giriş Tarihi: 11.8.2015 16:47 Güncelleme Tarihi: 11.8.2015 16:59
Paralel savcılar için harekete geçildi!

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarında "örgüt kurma" ve "hükümeti ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklama talebiyle yakalama kararı bulunan ve yurt dışına kaçtığı belirlenen eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın iadesi için Adalet Bakanlığı'na müzekkere yazılacak.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkarılan şüpheliler Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in yakalanması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Çalışmalar kapsamında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının, Öz ve Kara'nın Gürcistan'dan iadesi için Adalet Bakanlığına müzekkere yazacağı belirtildi. Müzekkerenin Adalet Bakanlığı tarafından Dışişleri Bakanlığına gönderileceği ve Gürcistan ile olan suçlu ve hükümlülerin iadesi konusundaki anlaşma doğrultusunda girişimlerde bulunulacağı öğrenildi.

Telefonunu evde bırakmış

Zekeriya Öz ve Celal Kara'yla aynı gerekçeyle hakkında tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkarılan Mehmet Yüzgeç'in de karardan sonra telefonlarını bırakarak evden ayrıldığı, ancak yurt dışına çıkıp çıkmadığı konusunda somut bir bilgiye henüz ulaşılamadığı kaydedildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, Yüzgeç'in teknik ve fiziki takibinin yapılarak yakalanması amacıyla çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Soruşturmanın geçmişi

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 12 Mayıs'ta savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, ve Mehmet Yüzgeç'in meslekten ihracına karar vermişti.

Söz konusu eski savcılarla ilgili HSYK başmüfettişlerince hazırlanan soruşturma dosyası, dün Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına sunulmuştu.

Dosyayı inceleyen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, şüphelilerin "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ile "Cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarını işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin oluştuğunu, savcılarla ilgili "örgüt kurma" suçlamalarının yer aldığını belirterek, gereğinin yapılması için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinden bu kişilerin tutuklanma amacıyla yakalanmalarına karar verilmesini talep etmişti.

Talepleri ve delilleri değerlendiren mahkeme de eski savcılar Öz, Kara ve Yüzgeç ile ilgili tutuklanmaları amacıyla yakalama kararı çıkarılmasına oy birliğiyle karar vermiş ve dosyayla ilgili gizlilik kararı almıştı.

Çıkarılan yakalama kararı sonrasında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne, Öz, Kara ve Yüzgeç'in bulunarak, Bakırköy Adliyesi'ne sevk edilmeleri için yazı yazılmıştı.

Bu arada, Artvin Valisi Kemal Cirit, bugün yaptığı açıklamada Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "örgüt kurma" ve "hükümeti ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla soruşturma yürütülen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirmişti.

İşte darbeci savcıların firar anı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel savcılar için harekete geçildi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN