Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş 'nın verdiği zararı itiraf etti

Eşbaşkanı , yol kesip araç yakan 'nın yüzünden bölgede un sıkıntısı yaşandığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 13.8.2015 14:09 Güncelleme Tarihi: 13.8.2015 14:21
Demirtaş PKK'nın verdiği zararı itiraf etti
'nın son zamanlarda artan yol kesme ve araç yakmaya yönelik terör saldırıları hakkında konuşan Demirtaş, bir türlü tepki göstermediği PKK'nın bölgede ticareti durdurma noktasına getirdiğini itiraf etti.

EKMEK YAPILACAK UN KALMAYACAK

Bölgedeki esnaf ve işverenin büyük sıkıntı yaşadığına işaret eden Demirtaş, "Bugün yolların kesiliyor olması, araçların, kamyonların yakılıyor olması ticareti durma noktasına getirdi. Van'da esnaf ve tüccarlar artık başka bir kente un gönderemez duruma geldiklerini belirtti. Bazı şehirlerimizde un sıkıntısı başlayacak. Ekmek yapılacak un bulunamayacak. Bu kadar yakıcıdır mevzu" şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ÇÖZÜM SÜRECİNİ TEKRAR BAŞLATMALI

Eş Genel Başkanı , Çözüm Süreci'ne ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda eğer inisiyatif alacaksa Türkiye'yi bütün bu kırılma süreçlerinden çevirebilir, döndürebilir. Cumhurbaşkanı'ndan beklenen şey bir kez daha süreci başlatmaktır. Cumhurbaşkanı bunu yaparsa her şeye rağmen bizler Çözüm Süreci'nin tüm gücümüzle arkasında olacağız" dedi.

Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından bir otelde düzenlenen toplantıda iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının temsilcileriyle bir araya geldi.

SURİYE GİBİ OLMAK İSTEMİYORUZ

Suriye gibi olmak istemediklerini anlatan Demirtaş, "Suriye gibi olma tehlikesi ve tehdidiyle karşı karşıya mıyız? Evet, bu risk var" ifadesini kullandı.

Demirtaş, 7 Haziran seçim sonuçlarının Türkiye'ye çok büyük fırsat sunduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Nasıl birlikte yaşamayı sağlıyorsak, onun üst yapısı da birlikte yönetmektir, koalisyondur. Toplum farklı inançlardan, kimliklerden, partilerden ve ideolojilerden oluşuyorsa, o toplumu birlikte yönetmek en makul olandır. İktidarı tekleştirmek, 'benden başkası yönetemez' demek, diktatörlüktür. Türkiye için en güzel çıkış yolu geniş tabanlı bir koalisyon hükümetiyle topluma nefes aldırmaktır."

AK Parti'nin 2023 vizyonuna değinen Demirtaş, "Eğer 2023 vizyonunuz mükemmelse, ülkenin geleceği açısından vazgeçilmezse gelin ikna edin, anlatın beraber yapalım. Yok 2023 sadece bir başkanlık vizyonuysa onu da yaptırmadık, yaptırmayacağız. Doğru işleri yapmak için ille de tek başına iktidar olmanız gerekmiyor. Hangi doğru projeyi getirdiniz, HDP parlamentoda engel oldu?" şeklinde konuştu.

"En çok biz istiyoruz silahların bırakılmasını. En acil şey barıştır ve derhal ellerin tetikten çekilmesidir" diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Silah sesi saraydan duyulmuyor. Gelin, buradaki insanlara, siyaset yapanlara, dükkanını, fabrikasını, işyerini açanlara sorun. Biz barış içinde yaşamayı halk olarak istiyoruz ve hak ediyoruz. Bir lider neden ülkesini bu kadar barışa yaklaştırmışken vazgeçer? Dolmabahçe görüşmesinden bir hafta sonra karma bir heyet, gözlemci bir heyet, devlet heyeti, HDP heyeti İmralı'ya gidecek, müzakere başlayacaktı. Başladığı gün, Öcalan PKK'ya silahları bırakma kongre çağrısı yapacak orada tarih verecekti. Bunların hepsi konuşuldu, tutanaklarda var. İmralı'ya neden 28 Şubat'tan sonra bir hafta içinde heyetler gitmedi?"

Dolmabahçe mutabakatına sahip çıkılmadığını ileri süren Demirtaş, HDP olarak mutabakatın arkasında durduklarını savundu.

"PKK'nın dağda inişini konuşuyor olacaktık"

Demirtaş, HDP olarak mutabakatı son derece düzgün bulduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Son derece meşru bir iş yapıldı orada. Neden sahip çıkılmıyor? Orada oturan bakanlar kendi yaptıkları işe neden sahip çıkmıyor? Bu çocuklar ölmeyecekti işte. Her akşam televizyon kanallarında içimizin parçalanarak izlediği bu görüntüler olmayacaktı. Biz şimdi PKK'nın dağdan inişini konuşuyor olacaktık. Biz 10 maddelik müzakerenin Türkiye'de demokrasinin ne kadar önünü açtığını konuşuyor olacaktık. Bu mümkündü. HDP bunu nasıl engelledi, açıklasınlar bakalım. Çözüm Süreci'nden Dolmabahçe mutabakatından beklenilen şey AK Parti'in yüzde 50 oy alarak, HDP'nin baraj altında kalmasıydı."

"Ölümleri durdurmamız lazım"

"Bu ölüm, kan deryası içerisinde sivil siyaset ve sivillerin sesi her gün, her dakika daha da kısılacaktır" ifadesini kullanan Demirtaş, toplantıya katılanlarından yanlış ve eksik buldukları konularda kendilerini eleştirebileceğini vurguladı.

Demirtaş, mükemmel, dört dörtlük siyaset yürüten bir parti olmadıklarını, HDP'nin eksikliklerinin mutlaka bulunduğunu, bunu tamamlamanın eleştirilerle mümkün olacağını aktardı.

Müzakereden korkmadıklarına işaret eden Demirtaş, "Bu ülkede savaş yaptırmayacağız. 1990'lara dönüşe izin vermeyeceğiz. Barışı hemen şimdi bütün Türkiye olarak istiyoruz. Evlatlarımızı yerde bulmadık. Kürt ve Türk annelerimizi de yerde bulmadık" dedi.

Demirtaş, savaşın önce insanları sonra insanlığı ve vicdanları öldürdüğünü, buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş PKK'nın verdiği zararı itiraf etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN