Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunan Sahil Güvenliği ölüme terk etti, Türkler kurtardı

İzmir, binlerce li’nin Avrupa ülkelerine gidiş hayalini gerçekleştirmesi için kaçışın kapısı oldu. Ege Denizi’nde hemen her gün çıkılan umuda yolculuklar, insanlık dramlarına dönüştü. Karaburun açıklarında, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 50 kişinin bindiği zodyak un Yunan sahil güvenlik ekiplerince, patlatılması, hızla uzaklaşmaları, bottakilerin denize düşmeleri ve balıkçı teknesinin yardımına koşup onları ölümden kurtarmaları saniye saniye kaydedildi. Yunan ekipleri bottan yakıtı alıp denizin ortasında leri çaresizce ölüme terk ediyor.

Giriş Tarihi: 13.8.2015 12:00 Güncelleme Tarihi: 13.8.2015 13:13
Yunan Sahil Güvenliği ölüme terk etti, Türkler kurtardı
Ülkelerindeki iç karışıklık ya da IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye'ye gelen liler, önce Yunan adalarına geçmek ardından hayallerindeki ülkeye gitmek için geçiş noktası olarak düşündükleri İzmir'e özellikle son bir ayda akın etti. Yunan adalarına geçmek için hemen her gün Ege Denizi'nin farklı kıyılarından denize açılan Suriyelilerin, hem denizdeki yaşam mücadeleleri, hem de sonrasındaki barınma koşulları, insanlık dramına dönüştü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Suriyelilerin önemli bir bölümü, umuda yolculuklarını tamamlayamadan sahil güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ekiplerince, denetimler sırasında yakalandı. Son dönemde denizde yakalanan Suriyeliler, sık sık Yunan sahil güvenliğinin, ilerlemelerini durdurmak için ları patlattığını ve kendilerini ölüme terk ettiğini söyledi.

PATLATIP HIZLA UZAKLAŞTILAR

İzmir'in Karaburun ilçesinin açıklarında, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişilik Suriyeli grup, 'ın Sakız Adası'na geçmek istediklerini sırada, Yunan sahil güvenlik ekiplerince farkedildi. Bunun üzerine, botun yanına gelen Yunan sahil güvenlik gemisindeki görevliler, kaçaklarla bir süre konuştu. Kaçakların botla ilerleyişini durduramayan ekipler, bu kez Suriyelilerin bulunduğu zodyak botu patlattı. Ardından da, hızla yanlarından uzaklaştı.

Deniz ortasındaki yaşam mücadelesi ve sonrasındaki insanlık dramına tanıklık yapan balıkçılar ise, bu anları kaydetti. Balıkçılar, Yunan sahil güvenliğinin uzaklaşmasının ardından, patlak botun üzerinden denize düşen ve can yelekleriyle, yaşama tutunmaya çalışan kadın ve çocukları kendi teknelerine alıp hayatlarını kurtardı. Balıkçıların çektiği görüntülerde, kaçakların geçişi, Yunan ekiplerinin onları farkedip botu durdurmaya çalışması, ardından patlatıp hızla yanından uzaklaşması ve sonrasındaki kurtarma çalışmaları yer aladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunan Sahil Güvenliği ölüme terk etti, Türkler kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN