Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Seçim ve milli irade zehir değil, devadır'

Koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamadığında geriye millete gitmekten başka alternatif kalmadığını belirten Davutoğlu: Seçim hiçbir şartta zehir değildir, seçim ve milli irade devadır deva

Giriş Tarihi: 15.8.2015
'Seçim ve milli irade zehir değil, devadır'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin 14'üncü kuruluş yıldönümü için AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen törende ve TRT Haber'de katıldığı programda konuştu. Koalisyon arayışlarına ilişkin önemli mesajlar veren Davutoğlu şunları söyledi:
DUMURA UĞRADILAR: 7 Haziran sonrası Türkiye'de kriz çıkacak beklentisi içinde olanlar, kaos senaryolarını harekete geçirecek olanlar dumura uğradılar. Eş zamanlı bir tehdit vardı biz de eş zamanlı olarak bu tehditlere hak ettiği cevabı verdik.
ERKEN SEÇİM DEMEDİK: Erken seçimi öncelikle telaffuz etmedik, bunu halkımızın tercihine saygısızlık saydık.
İTİRAZ ETTİKLERİMİZ GİZLİ KALACAK: "Kısa süreli reformları yapacak bir ortak çalışma yapabilir miyiz" diye teklifte bulunduk. Bu görüşmelerde mahrem olarak itiraz ettiğimiz hususlarda hiçbirimiz açıklama yapmayacağız. Çünkü Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. Usul ve üslup olarak da buna riayet edildiğini görmekten memnunum.
DAHA ÇOK BEKLERLER: Cumhurbaşkanımızla benim aramda bazı farklılıklar varmış gibi göstererek yapılan yorumları son derece talihsiz görüyorum. Birilerinin tahrikiyle Cumhurbaşkanımızla olan ilişkimizi bir güç ilişkimize dönüştürür müyüz, ya da Cumhurbaşkanımız ilkelere aykırı şekilde ihtilafa düşer mi, bir yıldır hep beklediler. Daha çok beklerler.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?: MHP'den yapılan açıklamalar, daha ilk geceden itibaren kendi sorumluluğunu konuşmaktan daha çok, başkalarının ne yapması gerektiğini söyleyen tutumu da halkımız benimsemez. Adama sorarlar, sen ne yapacaksın, ne yapmayı düşünüyorsun?

KİMSEDEN DERS ALMAYIZ: CHP ile görüş ayrılığımız, bizimle MHP'den daha fazla olabilir ama oturduk medenice konuştuk. Ayrılırken önümüzdeki günlerde ihtiyaç hasıl olursa tekrar diyolog kanallarımız açık olsun dedik. İşte nezaket bu.
BAHÇELİ KAPILARI KAPATTIĞI İÇİN: Erken seçimden bahsettim ve dedim ki, "CHP ile geldiğimiz bu noktada en güçlü ihtimal erken seçimdir." İlk defa bu kadar açık şekilde bahsettim. Neden, çünkü Sayın Bahçeli'nin bütün açıklamaları önümde olmadan ben konuşmam. Sayın Bahçeli 20 Haziran'da erken seçim için 15 Kasım'ı öngördü. Yine birçok konuşmasında "CHP ile bu olmazsa, ülke seçime gider" dedi. Bahçeli'ye 14 Temmuz'da erken seçim talebiyle gitmedim, her tür ihtimali konuşmak için gittim. Ama hükümet kurma ihtimalini kendisi kapattığı için erken seçim dedim.
BİZE SİNYAL VERMEDİ: (Bahçeli) Bize koalisyon ışığı, sinyali vermedi. O zaman söyleseydi, biz de CHP ile görüşmeleri hızlandırırdık.
TALİHSİZ AÇIKLAMA: 'CHP ile AK Parti hükümet kursun' diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim. Bugüne kadar bir cevap vermedim, sürecin ruhuna aykırı olduğu için. Ama özellikle Sayın Bahçeli'nin yazılı açıklamalarında, üslup konusunda bir talihsizlik görüyorum.
HİÇBİR ŞARTTA ZEHİR DEĞİL: Seçim bir aşıdır dedim. Eğer erken seçim gibi bir aşıyı 8 Haziran'da söyleseydik, zararlı olurdu, millete saygısızlık olurdu. Bir çözüm yoksa, geriye millete gitmekten başka ne alternatif kalıyor. Benim bu açıklamam karşısında yeniden seçim zehirdir açıklaması geldi. Seçim hiçbir şartta zehir değildir, seçim ve milli irade devadır deva. Seçim demek, milli irade demektir.
GEREKİRSE ÜÇLÜ GÖRÜŞELİM: MHP ile önyargısız oturup konuşacağız. Bizden engelleyici tutum olmaz. 23 Ağustos'tan sonra hükümet kursak da seçime gitsek de Sayın Cumhurbaşkanımıza tedvi etmeden bu işi siyasi partilerle aramızda çözmeliyiz. Bu siyasete güveni artırır. Cumhurbaşkanımızın kuracağı bir hükümet formülü, birbiriyle anlaşması çok zor dört partiden oluşan Bakanlar Kurulu... Gerekirse Sayın Bahçeli ve Sayın Kılıçdaroğlu ile üçlü olarak bir araya gelelim. Halk bakar, kim uğraştı diye.

MHP GÖRÜŞMESİ PAZARTESİ GÜNÜ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP ile görüşmelerden olumlu sonuç çıkmayınca MHP lideri Devlet Bahçeli'den koalisyon görüşmesi için randevu talebinde bulunmuştu. İki liderin görüşmesi programlandı. Görüşme pazartesi günü saat 14.00'te TBMM'de gerçekleşecek.

81 VİLAYETİ BİR KEZ DAHA DOLAŞIRIZ

"Ümit ederim ki bu çağrılarımız karşılıksız kalmaz. Bir erken seçime gitme zarureti, Sayın Kılıçdaroğlu ile bir ortak zemin bulunamamasından ve Sayın Bahçeli'nin ifadelerinden kaynaklanmıştır. 81 vilayeti bu sene dolaştık, yorulmadık. Bir daha dolaşmak gerekirse, bir daha dolaşırız. Bir an dahi yorgunluk hissetmeyiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Seçim ve milli irade zehir değil, devadır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN