Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk kez tekrar seçim olacak

Giriş Tarihi: 17.8.2015 19:56
İlk kez tekrar seçim olacak

7 Haziran'da yapılan milletvekili seçimlerinde sandıktan iktidar çıkmayınca başlayan koalisyon görüşmeleri de tamamlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile gerçekleşen görüşmesinde, AK Parti'nin bütün tekliflerine kapının kapatılması üzerine geriye iki seçenek kaldı.

İlk olasılık olarak Meclis Başkanı ya da AK Parti grubunun Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırarak bir seçim kararı alması bulunurken, MHP'nin buna da hayır oyu vereceği yönündeki açıklamaları bu ihtimali düşük kıldı. Zira AK Parti'nin vekil sayısı tek başına seçim kararı almasına yetmiyor.

Bu nedenle en güçlü ihtimal olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Meclis Başkanı'na danışarak ülkeyi seçime götürme seçeneği kaldı. Böylelikle Türkiye de bir ilki yaşamış olacak. Daha önce Türkiye'de Cumhurbaşkanının Meclis'i seçime götürdüğü bir örnek bulunmuyor. Meclis'in açıldığı 23 Nisan 1920'den beri darbeler, ara dönemler oldu ancak hükümet kurulamadığı için Türkiye'nin yeniden seçime gittiği ve geçici Bakanlar Kurulu'nun oluşturulduğu bir dönem yaşanmadı.

Davutoğlu'nun bir ayı aşkın süredir önce CHP ardından MHP ile yaptığı görüşmelerden sonuç çıkmayınca gözler hükümet kurulamadığı için 25 Ekim- 1 Kasım ya da 8 Kasım tarihlerinden birinde gerçekleşmesi düşünülen tekrar seçime çevrildi. MHP lideri Bahçeli'nin koalisyon dışında mevcut hükümetle erken seçime destek vermemesi üzerine geriye tek seçenek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkeyi seçime götürme seçeneği kaldı. Bu durumda Erdoğan hükümet kurma süresinin dolacağı 23 Ağustos'a kadar bekleyecek. Ardından Anayasa'nın 116. Maddesinde yer alan "Cumhurbaşkanınca TBMM Seçimlerinin Yenilenmesi" hükmü gereğince Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'a danışarak seçimlerin yenilenmesi kararı verecek. Bu kararı izleyen 90 günü takip eden ilk Pazar günü Türkiye tekrar seçime gidecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk kez tekrar seçim olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN