Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bedelli askerliğe karşı çıkan Tekin askerken torpil yaptırmış

Bedelli askerlikle ilgili “İktidar olursak bedelli yapanların askerliğini iptal edeceğiz” ifadelerini kullanan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in, askerlik döneminde kendisine siyasi bağlantılarla 2 kez torpil yaptırdığı ortaya çıktı. 2009 yılında verdiği bir röportaja göre, birinci torpilinde albay postası olan Tekin, usta birliği Ankara'ya çıkınca memnun olmaması üzerine, ikinci kez torpil yaptırarak kendisini İstanbul'a aldırttı.

Giriş Tarihi: 18.8.2015 19:15 Güncelleme Tarihi: 18.8.2015 19:27
Bedelli askerliğe karşı çıkan Tekin askerken torpil yaptırmış
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, katıldığı bir televizyon programında bedelli askerlikle ilgili "İktidar olursak bedelli yapanların askerliğini iptal edeceğiz" ifadelerini kullandı. Bu ifadelerin tepki görmesi üzerine twitterdan açıklama yapan Tekin, "iptal edilmesi gereken siyasilerin çocuklarının bedelli hakkıdır" diye tekrar bir açıklama yaptı. Tekin 2009 yılında verdiği bir röportajda ise, CHP İl Başkanlığı görevini yürütürken kendisine nasıl torpil yaptırdığını açıklamıştı.

Tekin, vkendisine iki kez şöyle torpil yaptırır; Acemi birliği Isparta'ya çıkan Tekin, SODEP Isparta il binasına uğrar. İl Başkanın alay komutanının arkadaşı olduğunu öğrenmesi üzerine, il başkanıyla sohbet etmeye başlayan Tekin, kendisine sorular sorulduğunu belirtir. Daha sonra ise il başkanı, alay komutanını arayarak, Tekin için 'Aile dostumun çocuğudur, sana gönderiyorum' der. Bu saatten sonra Tekin, alay komutasının postası olur.

Tekin'in askerdeki ikinci torpili ise, usta birliğini İstanbul'a aldırmasıyla oldu. 23 gün sonra özel dağıtım gelir ve Tekin Ankara Gazi Orduevi'ne çıkar. Ancak kendisinin memnun olmadığını, İstanbul'a gitmek istediğini belirterek SODEP il başkanını tekrar arar ve "Fenerbahçe Orduevi istiyorum' der. Bunun üzerine dağıtım günü geldiğinde sonuçlar açıklanır, Tekin'in askerlik yapacağı yer Kuleli Askeri Lisesi İstanbul olarak açıklanır.

TEKİN'İN 2009 YILINDA VERDİĞİ RÖPORTAJ İSE ŞÖYLE;

Asker olma zamanım geldi. Acemilik Manisa'ya çıktı. Gittim. İçeri girdim, teslim olacağım, etraf nasıl toz toprak, çadırlar kurmuşlar falan. Geri dönmeye karar verdim. Hiç yapmayacağım bir şeyi yaptım. Çantamı aldım, çıktım. Nizamiyede sorarlarsa da 'Sigara almaya çıkıyorum' diyeceğim diye plan yaptım. Sormadılar da. Otobüse bindim, İstanbul'a geri geldim. Gece eve geldim kapıyı çaldım. Rahmetli babam şok oldu. Sinirlendi, kızdı. 'Olur mu toz toprak, bu ne demek' dedi. Bir hafta sonra gidip tekrar başvurdum.

Bu sefer Isparta'ya çıktığını belirten Tekin, "Akşamüzeri dört gibi teslim olacağım, çay içmeye bir yere oturdum, kafamı bir kaldırdım kocaman SODEP il merkezi yazıyor. Buraya uğrayayım dedim. Sabah 10 oldu artık. Odacı kapıyı açtı. Çay ikram etti. Sohbet etmeye başladık. Dedi ki 'İl başkanımız emekli albaydır, 40. piyade alay komutanıyla her akşam beraberdir' 'Faydası olur mu?' dedim. 'Olmaz mı' dedi. Bir iki saat sonra il sekreteri geldi. Sohbet ettik. Sonra başkan geldi. Beni çağırdı. Sorular sordu. Sonra alay komutanını aradı. 'Aile dostumun çocuğudur, sana gönderiyorum' dedi. Ben gittim. Kapıdan beni aldılar, özel giydirdiler. Alay komutanın postası oldum.

23 gün sonra özel dağıtım geldi bana. Ankara Gazi Orduevi'ne. Ben memnun olmadım tabii, İstanbul'a gitmek istiyorum. İl başkanını aradım. 'Ben yaptırdım' dedi. 'Ben İstanbul Fenerbahçe Orduevi istiyorum' dedim. Ankara'ya gitmedim. Dağıtım günü geldi. 3 bin kişi dizildik, okunuyor. Diyarbakır, Kıbrıs, Urfa... 'Gürsel Tekin Kuleli Askeri Lisesi İstanbul' deyince, herkesin dönüp bana bir bakışı var. Geldim Kuleli'ye.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedelli askerliğe karşı çıkan Tekin askerken torpil yaptırmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN