'Seçim hükümetine üye vermeyeceğiz"

Giriş Tarihi: 18.8.2015
'Seçim hükümetine üye vermeyeceğiz
lideri Devlet Bahçeli, bundan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçici bakanlar kurulunu kurmak üzere bir başbakan atayacağını ifade ederek, "MHP bu seçim hükümetine herhangi bir üye vermeyecektir" dedi. Bahçeli, Başbakan Davutoğlu ile görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

KABULÜ MÜMKÜN OLMADI: MHP olarak, daha önceden kamuoyuyla paylaştığımız 4 maddelik ilke ve önşartlarımızın AKP tarafından kabulü mümkün olmamıştır. Koalisyon için lazım gelen uzlaşma zemini oluşmamıştır.

KOALİSYON İHTİMALİ AZALDI: Mevcut siyasi kompozisyonda bir koalisyon hükümeti ihtimali çok azalmıştır. Türkiye 7 Haziran seçimlerinin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmıştır. Anayasa'nın 116'ncı maddesinde ifade bulan 45 günlük sürenin kalan 6 günlük diliminde bir hükümet kurulamadığı takdirde Cumhurbaşkanı'nın sorumluluğu aktif hale gelecektir.

HÜKÜMETE KATILMAYACAĞIZ: Cumhurbaşkanı geçici bakanlar kurulunu kurmak üzere bir başbakan atayacaktır. MHP oluşacak bu seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecektir. Bundan sonraki siyasi süreç ne olursa olsun, bugünkü tıkanıklığın ve uzlaşmazlığın asıl neden ve aktörlerini herkes yakından tanıyacak ve görecektir.

BAHÇELİ HEP OLUMSUZDU

MHP lideri Bahçeli, koalisyon konusunda başından beri olumsuz bir çizgi izledi. Daha seçim gecesi, hükümetin AK Parti-CHP ve HDP arasında kurulmasını isteyip, kendilerinin anamuhalefet partisi görevini üstlenebileceğini açıkladı. 14 Temmuz'da Başbakan Davutoğlu ile ilk tur görüşmeyi yapan Bahçeli, yine geniş tabanlı bir AK Parti- CHP hükümeti önerdi. Olmazsa HDP ile de hükümet kurulabileceğini söyledi. Bahçeli, ikinci tur koalisyon görüşmeleri öncesinde ise hem hükümet kurmaya yanaşmayacaklarının hem de reform hükümeti, kısa süreli hükümet ya da azınlık hükümeti gibi formüllere destek vermeyeceğini duyurdu. Son olarak dün gerçekleşen görüşmede de yine olumsuz tavrını devam ettirdi.

CHP: GÖREVİ İADE ETSİN

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini iade etmesi gerektiğini söyledi. Gök, "Artık Sayın Davutoğlu'nun kurabileceği bir hükümet seçeneği kalmamıştır. Bu durumda gecikmeksizin, derhal; teamüller, kökleşmiş demokrasi gelenekleri çerçevesinde görevi Cumhurbaşkanı'na iade etmesi gerekir" diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç da Davutoğlu'na verilen hükümeti kurma görevinin kendilerine verilmesini istedi. Koç, "Cumhurbaşkanı'nın görevi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na tevdi etmesini bekliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Seçim hükümetine üye vermeyeceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN