Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medya Derneği'nden sert kınama

Bugün öğle saatlerinde Grup Başkanı 'a yapılan alçak saldırıya ilişkin Medya Derneği'nden sert bir açıklama geldi. Olayı şiddetle kınayan Medya Derneği, "Durumun ciddiyetinin anlaşılması için gazete binalarının havaya uçurulması mı gerekiyor?" dedi.

Giriş Tarihi: 20.8.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 14:26
Medya Derneği'nden sert kınama

İŞTE O AÇIKLAMA:

Yaşadığımız ve şahit olduğumuz son hadiseler göstermiştir ki Türkiye bir terör dalgasına maruz bırakılmak istenmektedir. Medya kuruluşları ve gazeteciler de terör örgütlerinin öncelikli hedefleri arasında yer almaya başlamıştır.

Grup Başkanı bugün sabah saatlerinde teröristlerin silahlı saldırısına uğramıştır. Medya Derneği olarak bu terör eylemini Star Medya Grubu'na geçtiğimiz ay düzenlenen başarısız bombalı saldırı girişiminin bir devamı olarak görüyoruz. Murat Sancak'a ve Star Medya Grubu çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu saldırıyı Sayın Sancak'ın şahsında bütün dernek üyelerimize yapılmış sayıyoruz.

BU SALDIRI BÜTÜN BİR TOPLUMU HEDEF ALMIŞTIR

Herkes bilmelidir ki bu terör eylemi bir kişiyi ya da grubu değil bütün gazetecileri ve gazetecilik mesleğini, hatta bütün bir toplumu hedef almıştır. Sorumluların bir an önce bulunarak hak ettikleri şekilde cezalandırılmalarını bekliyoruz.

SALDIRDAN DİL BU SALDIRIDA ÖNEMLİ ROL OYNADI

Medyaya yönelik saldırıların artmasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere bazı siyasetçilerin kullandığı saldırgan dilin önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. Partisinin mitinglerinde gazetecilere ağır hakaretler yağdıran, Star gazetesini yere atıp üzerinde zıplayan Demirtaş medyayı ve gazetecileri terör örgütlerinin hedefi haline getirmiştir. Sivil siyaset iddiasında olan Demirtaş ve bir türlü Türkiyeli olamayan partisi HDP, bugün artık PKK terör örgütünün payandası, koltuk değneği ve kuru temizlemecisi haline gelmiştir.

Medya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Kızıltaş

DEMİRTAŞ VE PARTİSİNİ ÖZÜR DİLEMEYE VE SİYASET YAPMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Demirtaş'ı ve partisini bir an önce medyanın demokratik bir toplumun olmazsa olmazları arasında bulunduğunu kabul etmeye, özür dilemeye, fikir ve ifade özgürlüğüne saygı göstermeyi öğrenmeye ve provokasyon yapmak yerine siyaset yapmaya çağırıyoruz.

MALUM MEDYA KURULUŞLARI TERÖR ÖRGÜTLERİNİ CESARETLENDİRİYOR

Üzücüdür ki medyaya yönelik bu terör ikliminin oluşma nedenlerinden biri de medyanın bizatihi kendisidir. Teröre karşı toplumun yanında olması gereken bazı medya kuruluşları terör örgütlerinin halkla ilişkiler ajansı gibi faaliyet göstermeye başlamışlardır. Doğan Grubu, Paralel Medya ve Cumhuriyet gazetesi başta olmak üzere bu sözde medya kuruluşları teröristleri 'cici çocuklar', terör örgütlerini 'çevre gönüllüleri' gibi lanse etmeye çalışmaktadırlar. Bu sözde gazeteciler bir yandan teröre mazeret üretmeye, terör eylemlerini görmezden gelmeye ve teröristleri sevimli göstermeye çalışırken, diğer yandan meslektaşlarını şeytanlaştırmak ve nefret objesi haline getirmek için yoğun bir kampanya yürütmektedirler. Bu kişi ve kuruluşlar sergiledikleri hedef gösterici tavırla terör örgütlerini cesaretlendirmektedir.

BİR GAZETE BİNASININ HAVAYA MI UÇURULMASI GEREKİYOR?

Bu medya odaklarının durumun ciddiyetini ve vahametini anlaması için ille de bir meslektaşlarının aracına bomba konması ya da bir gazete binasının toptan havaya uçurulması mı gerekmektedir?

Medyaya yönelik saldırılar bir an önce son bulmalıdır. Başta siyasetçiler ve gazeteciler olmak üzere herkes yaşananlardan ders çıkarıp sorumlu davranmaya başlamalıdır. Bütün vatandaşlarımız demokrasi ve insan hakları paydasında buluşup teröre karşı omuz omuza durmalıdır. Güvenlik güçleri bu türden saldırıların tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri almalıdır.

Herkes bilmelidir ki Star Medya Grubu başta olmak üzere bu terör saldırıları hiçbir Medya Derneği üyesinin duruşundan ve yayın çizgisinden taviz vermesine neden olmayacaktır. Bu saldırıların gazetecileri baskı altına alması, korkutması, susturması söz konusu dahi olmayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medya Derneği'nden sert kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN