Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den Türkiye'ye DAEŞ teşekkürü

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, DAEŞ'le mücadele konusunda Türkiye'nin desteğinin önemine vurgu yaptı. DAEŞ operasyonlarına katkıları için Türkiye'ye teşekkür eden Kirby, PKK'ya da silah bırakma çağrısında bulundu

Giriş Tarihi: 22.8.2015
ABD'den Türkiye'ye DAEŞ teşekkürü
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük brifingde terör örgütü DAEŞ'e karşı yürütülen uluslararası mücadeleye ve Türkiye'nin bu husustaki rolüne değindi. DAEŞ'in yayınladığı ve Türkiye'ye yönelik tehdit içeren video hakkındaki soru üzerine Kirby, "söz konusu videoyu bizzat izlemediğini, ancak DAEŞ'in Türkiye'ye tehdidini şaşırtıcı bulmadığını" söyledi. Türkiye'nin DAEŞ'le mücadeledeki aktif rolünü öven Kirby, "Türkiye, DAEŞ karşıtı koalisyonun üyesidir ve mücadeleye katkı vermektedir. Bu konuda destekleri için Türkiye'ye teşekkür ediyoruz" dedi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya yönelik hava operasyonlarına dair bir soruyu da cevaplayan Kirby, Türkiye'nin içinde bulunduğu terörist tehditlerin farkında olduklarını belirtti. Kirby, terör saldırılarına karşı Türkiye'nin her devlet gibi kendini savunma hakkı olduğunu özellikle vurguladı. PKK'yı terör örgütü olarak saydıklarını belirten Kirby, "PKK'ya şiddeti bırakması ve sorunlarını Türkiye ile barışçı bir şekilde çözmesini sağlayacak bir sürece katılması çağrısını yapıyoruz" ifadelerini kullandı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Türkiye'nin DAEŞ'le mücadele için İncirlik Üssü'nü ABD jetlerine açmasının önemli bir adım olduğunu söyledi. Carter, "Türkiye bu konuda ciddi bir çaba sarf ediyor. Bu önemli, fakat yeterli değil" dedi. Türkiye'nin DAEŞ'le mücadelede daha aktif rol oynaması gerektiğini vurgulayan Carter Türkiye'ye, "Hava operasyonlarına katılmalı ve sınır kontrolü konusunda daha fazla çalışmalılar" tavsiyesinde bulundu.

'İKİ NUMARA' HAYALİ ÖLDÜRÜLDÜ
Beyaz Saray, terör örgütü DAEŞ'in iki numaralı ismi Fadıl Ahmet el-Hayali'nin öldürüldüğünü açıkladı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, "Hacı Mutaz" olarak da bilinen Hayali'nin, 18 Ağustos'ta Irak'ta Musul yakınlarında aracında seyahat ederken, ABD'nin hava saldırısıyla öldürüldüğünü bildirdi. Hayali'nin yanında DAEŞ'in medya operatörü Abu Abdullah'ın da bulunduğunu belirten Price, büyük çaptaki silahlar, patlayıcılar, araçlar ve örgüt elemanlarının Irak ve Suriye'de yer değiştirmesini koordine eden Hayali'nin, DAEŞ lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin kıdemli yardımcısı olduğunu kaydetti. Price, Hayali'nin öldürülmesinin DAEŞ'in operasyonlarını olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Türkiye'ye DAEŞ teşekkürü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN