Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege’de dehşet saçan korsanlar!

Giriş Tarihi: 23.8.2015 14:06
Ege’de dehşet saçan korsanlar!

Ayvacık Behramkale açıklarında seyir yapan LS-060 borda numaralı Yunan Sahil Güvenlik botu üzerindeki maskeli kişilerin, Yunanistan’a gitmeye çalıyan göçmenlerin botlarını batıran korsanlar olduğu iddia edildi...

Türkiye'den Yunan adalarına geçmeye çalışan mültecileri taşıyan şişme botun sürat teknesi ile gelen maskeli silahlı adamlarca patlatıldığı ve mültecilerin ölüme terk edildiği iddiasının ardından Milliyet, Çanakkale Behramkale açıklarında olayı yaşayanların anlatımlarına birebir uyan görüntülere ulaştı. Seyir yapan LS-060 borda numaralı Yunan Sahil Güvenlik botu üzerinde maskeli, siyah kıyafetli kişilerin, göçmenlerin botlarını batıran korsanlar olduğu iddia edildi.

Türk balıkçılar tarafından geçen hafta amatör kamerayla çekilen görüntülerde, Karaburun açıklarında içerisinde kadın ve çocukların da olduğu 50'nin üzerinde göçmeni taşıyan şişme bot, Yunan Sahil Güvenliği'ne ait bir teknenin müdahalesine uğramıştı. İddiaya göre bota yaklaşan Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, ellerindeki delici aletle botu patlatarak olay yerinden uzaklaşmıştı.

Balıkçılar kaydetmişti

Deniz ortasındaki yaşam mücadelesi ve sonrasındaki insanlık dramına tanıklık yapan balıkçılar ise bu anları kaydetmişti. Balıkçılar, Yunan sahil güvenliğinin uzaklaşmasının ardından, patlak botun üzerinden denize düşen ve can yelekleriyle, yaşama tutunmaya çalışan kadın ve çocukları kendi teknelerine alıp hayatlarını kurtarmıştı. Balıkçıların çektiği görüntülerde, kaçakların geçişi, Yunan ekiplerinin onları fark edip botu durdurmaya çalışması, ardından patlatıp hızla yanından uzaklaşması ve sonrasındaki kurtarma çalışmaları yer almıştı.

İskelet maskesi takıyor

Mülteci anlatımlarıyla birebir örtüşen en net görüntülere ise Milliyet ulaştı. Ayvacık Behramkale açıklarında seyir yapan LS-060 borda numaralı Yunan Sahil Güvenlik botu üzerinde maskeli kişilerin, göçmenlerin botlarını batıran korsanlar olduğu iddia edildi. Milliyet'in ulaştığı fotoğraflarda görülen botun üzerindeki maskeli kişi, 12 Temmuz'da Türkiye'den Kos'a geçmeye çalıştığı sırada maskeli adamlarla karşılaştığını anlatan Şamlı İngilizce öğretmeni Hassan Akkad'ın (27) anlatımlarıyla aynı. Akkan, Yunan sahil güvenlik gemisine binen maskeli adamların kendilerini Türk karasularına ittiğini, bu maskeli kişilerden birinin ise iskelet maskesi taktığını söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege’de dehşet saçan korsanlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN