Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırların yerinde duvarlar yükseliyor

Globalleşen dünyada sınırlar kalkarken, 65 ülke, sınırlarına duvar örüyor ya da tel örgüler çekiyor. Batı ülkelerinde sınır duvarları genellikle kaçak göçmenleri önlemek amacıyla inşa edilirken, Doğu'da ise duvarlar sıklıkla terör tehdidine karşı bir yöntem olarak görülüyor

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Sınırların yerinde duvarlar yükseliyor
BELFAST (KUZEY İRLANDA)
Barış Duvarı, Katolikler ile Protestan bölgeleri ayırmak için yapıldı.

İSPANYA-FAS
İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprakları Ceuta ve Melilla'yı Fas topraklarından ayıran duvarlar, mülteci akınını önlemek için inşa edildi.

KIBRIS
1974'teki Kıbrıs Harekatı'nın ardından, KKTC ile Rum Kesimi arasına duvar inşa edildi.

MACARİSTAN-SIRBİSTAN
Macaristan mülteci akınına karşı, geçen ay Sırbistan sınırına 175 km telden duvar örmeye başladı. Set, Avrupa'daki en uzun tel duvar olacak.

YUNANİSTAN-TÜRKİYE
Yunanistan göçmenlerin girişini önlemek üzere Türkiye sınırına yaklaşık 10 kilometre duvar ördü. Duvar, Aralık 2012'de tamamlandı.

ABD-MEKSİKA
Meksika ile ABD arasındaki 3.1 km'lik duvar, yasadışı göçmen akışını engellemeyi amaçlıyor ve ABD'nin Teksas, Kaliforniya, New Mexico ve Arizona eyaletlerini kat ediyor.

FAS-BATI SAHRA
2 bin 720 km uzunluğuyla Çin Seddi'nden sonra dünyanın en uzun duvarı, Polisario örgütüne karşı inşa edildi.

SUUDİ ARABİSTAN-IRAK
IŞİD tehdidine karşı Suudi Arabistan yönetiminin bu yılın başında inşasına başladığı duvar yaklaşık 1000 kilometreye ulaşacak.

İSRAİL-BATIŞERİA
İsrail'in 2002'de Batı Şeria'da inşasına başladığı duvar, Filistinlilerce "Irkçı duvar", İsraillilerce ise "Güvenlik duvarı" olarak adlandırılıyor. İsrail'in 760 kilometrelik uzunluğa ulaşmasını hedeflediği 8 metre yüksekliğindeki duvar dünyanın bir çok ülkesinde ise "Utanç duvarı" olarak tanımlanıyor.

TÜRKİYE-SURİYE
Terör örgütü IŞİD'e karşı Türkiye, militanların geçişini önlemek amacıyla duvar inşaatına başladı. 911 km'lik sınıra, ortalama 3.5 metre yüksekliğinde beton duvarlar yerleştiriliyor.

HİNDİSTAN-BANGLADEŞ
Güneydoğu Asya'daki mülteci akınının en yoğun olduğu ülkelerden Bangladeş'ten geçişleri engellemek amacıyla Hindistan yönetimi, sınıra telden duvar ördü. Dikenli tellerden oluşan duvarın iki sırasının arasına da mayın döşendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırların yerinde duvarlar yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN