Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adnan Boynukara: Öz yönetim ilanı yeni taktik

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, terör örgütü PKK'nın sözde öz yönetim ilan etmesinin altında yatan gerçeği açık etti. Bunun bir taktik olduğuna dikkat çeken Boynukara, "Halkla devleti karşı karşıya getirme projesi” dedi.

Giriş Tarihi: 24.8.2015 19:46 Güncelleme Tarihi: 24.8.2015 19:48
Adnan Boynukara: Öz yönetim ilanı yeni taktik
AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, terör örgütünün son zamanlarda geliştirdiği "öz yönetim" taktiğinin tamamen "halkla devleti karşı karşıya getirme projesi" olduğunu söyledi. Star Gazetesi'ne gündemdeki konuları değerlendiren Boynukara, "Diyarbakır bir milyonluk bir kent, çok az sayıda kişiyi toplayıp; 'ben öz yönetim ilan ediyorum' diye bir açıklama yapıyorsunuz. Bu tarz tepeden inmeci bir tarzdır. Bu Baasçı zihniyetle pozisyon almadır" dedi. Boynukara, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "PKK 'ama'sız silah bıraksın" açıklamasıyla ilgili olarak da "Ama'sız diyor, ama iki şey söylüyor. Örgüt de devlet de silahları bıraksın diyor. Örgütle devleti yan yana koyup, ama'sız dediğinizde bir problem var demektir" ifadesini kullandı. Boynukara, "Devlet de örgüt de silah bıraksın dediğinizde bu aslında çözümsüzlüğü dayatmaktır, silahlar bırakılsın demek değildir" diye konuştu.

DEVLET KEYFİ DAVRANMIYOR

Demirtaş'ın bu sözleriyle mevcut siyasal pozisyonunu devam ettirdiğini dile getiren AK Parti Adıyaman Milletvekili Boynukara, "Devlet silahı bırakmaz, operasyonları bırakmaz. Meşru güç kullanma yetkisi devlete aittir. Bu bireylerin gündelik hayatlarını güven içinde sürdürmeleri için gereklidir. Devlet keyfi olarak bir yerleri bombalamıyor, devlet keyfi olarak gidip yollarda güvenlik tedbirleri almıyor. Devlet senin benim gündelik hayatımızın güven içinde devam etmesi için bunu yapıyor" dedi.

PKK TAKTİK DEĞİŞTİRDİ

KCK'nın Suruç'taki bombalı saldırıdan sonra eski yöntemlerinin aksine yeni bir taktik arayışına girdiğini belirten Boynukara, PKK'nın kendi militanlarıyla asker ve polisi doğrudan karşı karşıya getirmek yerine, devletle sivil halkı karşı karşıya getirip, çatışma ortamını başka bir zemine çekmek istediğini; şu an yaptıkları bu planların hiçbir karşılığı olmadığını kendilerinin de çok daha iyi bildiğini söyledi.

ÖZ YÖNETİM ÇATIŞMA İSTEĞİDİR

Öz yönetim ilanının aslında bir çatışma isteği olduğunu ifade eden Boynukara, "Biz sizin Valinizi, kaymakamınızı tanımıyoruz diyorlar. Biz kendimiz yöneteceğiz diyorlar. Bu bir çatışma isteğidir" dedi.

AK PARTİ DEMOKRATİKLEŞME ADIMLARINI ATTI

AK Parti hükümetlerinin ülkenin demokratikleşmesi açısından gerekli adımların hepsini attığını belirten Adnan Boynukara şöyle konuştu: "Bunu da terör veya dış güçlerin talepleriyle ilişkilendirmeden, kendi vatandaşlarının taleplerini karşılama perspektifiyle yaklaştı ve bunu sürdürdü. Bundan sonraki süreçte de bunu sürdürecek. Devlet bu talepleri vatandaşlarının doğal hakları olarak gördü ve bunları karşıladı. AK Parti'nin yaptığı devlet paradigmasını değiştirmek oldu. İnsanı, bireyi önceleyen bir anlayışı siyasetin odağı haline getirdi.

OPERASYON KAÇINILMAZ HALE GELDİ

Terör örgütüne yönelik operasyonların seçimlerle ilişkilendirilmesine ilişkin yapılan değerlendirmelere tepki gösteren Boynukara, PKK'nın yaklaşık bir yıl önce eylemlere başladığını ve bunun üzerine operasyonların kaçınılmaz hale geldiğini anlattı. Boynukara, 9 Haziran 2014'te Diyarbakır 2.Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın bahçesindeki Türk Bayrağı'nın indirilmesini, 3 Ekim 2014'te Pülümür'de karakola saldırı düzenlenmesini, 5 Ekim 2014'te HDP ve KCK'nın halkı eyleme çağırmasını ardından 6-7-8 Ekim 2014'teki olaylarda 52 kişinin yaşamını yitirmesini, bir yıl önce başlayan PKK eylemleine örnek gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adnan Boynukara: Öz yönetim ilanı yeni taktik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN