Amaç: Organize bir planı hayata geçirmek

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Amaç: Organize bir planı hayata geçirmek

Firari savcı Celal Kara'nın ihraç gerekçesi: 'Önceden yapılmış planı hayata geçirmek' adına, 17 Aralık dosyasını Başsavcı'dan saklamak

Hakkında tutuklama kararı çıkınca, Zekeriya Öz gibi yurtdışına kaçan 17 Aralık darbe soruşturmasının başındaki eski savcılardan Celal Kara hakkında meslekten ihraçları yönünde verilen HSYK kararının gerekçeli kararı da yazıldı. İhraç kararı şu gerekçelerle alındı: • Hiçbir araştırma yapmadan iş adamlarının mal varlıklarına tedbir kararı koydurmak, • Dosya kapsamında olmayan bazı ünlü isimlerin telefonlarını tape haline getirtmek, • Soruşturmaya sonradan atanan 2 savcının bilgisi dışında bazı şüphelileri tutuklamaya sevk etmek, • Şüpheli isimlerini UYAP'a kaydetmeyip dosyayı Başsavcı Çolakkadı'dan saklamak. Celal Kara'nın delil toplamadan ve mal varlığının bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi belirlenmeden şüphelilerin şirketlerinin tüm mal varlığına el konulması için talepte bulunduğu kaydedilen gerekçeli kararda, Kara'nın bu kararları alırken iyi niyetli olmadığı ifade edildi. Eski Bakan Muammer Güler ve Ebru Gündeş hakkında hiçbir dinleme ve takip kararı bulunmadığı halde görüşmelerinin kaydedildiği hatta Gündeş'in bu görüşmelerden birinin içeriği ile ilgili olarak 31 Aralık 2013 günü sorgulandığı kaydedildi. ÖZEL

GÖRÜŞMELERİ İŞLEME ALDI

Firari savcı Celal Kara'nın 17 Aralık soruşturmasına takviye olarak atanan savcılar Ekrem Aydıner ve Mehmet Ocak'ın imzası bulunmadan, 19 Aralık 2013 günü adliyeye sevk edilen şüphelileri sırf kendi imzası ile tutuklamaya sevk ederek suç işlediği kaydedilen gerekçeli kararda, ifadelerine başvurulan savcılar Ekrem Aydıner ve Mehmet Ocak'ın tutuklamaya sevk konusunda başsavcının talimatına rağmen kendilerinin fikrinin sorulmadığını anlattıkları belirtildi.

FEZLEKEYİ OKUMADI

Celal Kara'nın, ifadeleri alınmak üzere adliyeye getirilen şüphelilere savunma hakkı vermediğine ilişkin bilgilere yer verilen gerekçeli kararda Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in ifadesi dikkat çekti:"Celal Kara '2 dakikan var anla çık' dedi. Ayrıntılı ifade vermek istediğimi belirtince, 'Derdini mahkemede anlatırsın' dedi." Gerekçeli kararda Celal Kara'nın 17 Aralık dosyasında bulunan evrakları okumadığı, inisiyatifi kolluk kuvvetlerine terk ettiği kaydedildi. HSYK müfettişlerine ifade veren Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın avukatı Prof. Dr. Ersan Şen de, "Müvekkilimin adliyeye sevk edildiği gün Celal Kara'nın ifade almayacağı söylendi. Odasına girip ifade alması gerektiğini söyledim. Fezlekeyi okuyup okumadığını sordum, okumadığını söyledi" dedi. Rıza Zarrab'ın avukatı ise müvekkilinin savcılıkta hiç ifadesi alınmadan tutuklamaya sevk edildiğini, Celal Kara'nın bütün başvuruları reddettiğini dile getirdi.

UYAP 'A KAYDETTİRMEDİ

Celal Kara'nın şüphelileri mevzuat hükümlerine aykırı olarak UYAP sistemine kaydettirmediği, işlemlerin UYAP harici yürütüldüğü, bu işlemin sebebinin ise önceden organize edilen planı hayata geçirmek adına dosyayı başsavcıdan gizlemek olduğu anlatılan gerekçeli kararda, Kara'nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Çalışma Talimatnamesi'ne aykırı olarak tahkikatın hiçbir aşamasında Başsavcı Turan Çolakkadı'ya bilgi vermemek suretiyle kamuoyunda farklı yorumlarına ve yakınmalara yol açtığı anlatıldı.

'ÖZ VE KARA İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYDİ'
Tutuklama kararı çıkınca firar edip saklanan eski savcı Mehmet Yüzgeç'in, kendisine sadece 15 gün önce teslim edilen dosya üzerinde yeterli çalışmayı yapmadan inisiyatifi kolluğa teslim etmek suretiyle kolluğun torba soruşturma yapmasına izin verdiği gerekçesiyle ihraç edildiği anlaşıldı. Gerekçeli kararda, Yüzgeç'in Zekeriya Öz ve Celal Kara ile fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek birbirleri ile fiili ve hukuki bağlantısı bulunmayan 3 soruşturma evrakıyla ilgili, soruşturma işlemleri devam ederken ve delil yokken toplu gözaltı, gibi tedbirlere başvurduğu, yasa ve usul hükümlerini çiğnediği, evrensel normlara göre kendi bağımsızlık ve tarafsızlığını çiğnenir hale getirdiği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amaç: Organize bir planı hayata geçirmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN