Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süre doldu, gözler Cumhurbaşkanı'nda

Hükümeti kurmak için 45 günlük süre dün doldu. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye'yi seçime Cumhurbaşkanı götürecek. Bugün TBMM Başkanı Yılmaz'ı kabul edecek Erdoğan'ın seçim kararı alması bekleniyor

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Süre doldu, gözler Cumhurbaşkanı'nda
Hükümetin kurulabilmesi için, anayasada yer alan 45 günlük süre dün doldu. Gözler anayasa gereği Türkiye'yi seçime götürme kararı verecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Erdoğan geçen hafta görüştüğü TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'ı bugün bir kez daha kabul edecek. Görüşmede seçim kararının alınması bekleniyor. Böylece Cumhuriyet tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı tarafından seçimin yenilenmesine kararı verilecek. Tekrar seçimin ise 1 Kasım'da yapılması öngörülüyor. Türkiye bu haftayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kararı alması ve geçici hükümet kurma çalışmaları ile geçirecek. Erdoğan, 63'üncü Hükümeti kurmak için AK Parti Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nu 9 Temmuz'da görevlendirmişti. Davutoğlu'nun, CHP ve MHP ile yaptığı görüşmelerden koalisyon çıkmadı. Sürenin dolmasına 5 gün kala da görevi Erdoğan'a iade etti. Erdoğan, CHP-MHP-HDP koalisyonuna MHP'nin karşı çıkması, bu yüzden CHP'nin hükümet oluşturma ihtimali bulunmaması ve Kılıçdaroğlu'nun makamına yönelik eleştirileri nedeniyle CHP liderine görevlendirme vermedi. Hükümet kurma sürecinin olumsuz tamamlanması nedeniyle tek seçenek olarak, Cumhurbaşkanı'nın anayasadaki yetkisini kullanarak Türkiye'yi seçime götürmesi kaldı. Erdoğan'ın hiç vakit kaybetmeden bugün bu yetkisini kullanacağı belirtiliyor. Bugün saat 17.15'te TBMM Başkanı Yılmaz'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edecek Erdoğan'ın, görüşmenin ardından seçim kararını alması bekleniyor. Erdoğan'ın bu kararı almasının ardından, seçim hükümeti için trafik hızlanacak. Erdoğan'ın kararı Bakanlar Kurulu'nca 48 saat içinde ilan edilecek. Yenilenme kararı Resmi Gazete'de yayımlanacak. Bakanlar Kurulu çekilecek ve Erdoğan, geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere TBMM içinden bir ismi başbakan olarak atayacak. Erdoğan'ın en çok sandalye sayısına sahip AK Parti'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu, geçici hükümeti kurmak için görevlendirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

EN GEÇ CUMA GÜNÜ

Geçici Bakanlar Kurulu'nun, yenilenme kararının Resmi Gazete'de ilanından itibaren 5 gün içinde kurulması gerekiyor. Bu nedenle hükümetin en geç cuma gününe kadar kurulacağı öngörülüyor.Geçici Bakanlar Kurulu'na, Adalet, İçişleri ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanları, Meclis içinden ve dışından atanacak. Mevcut hükümette halihazırda bu 3 koltukta 7 Haziran seçimleri nedeniyle atanmış 3 bağımsız bakan bulunuyor. Geçici hükümette, Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin'in görevlerine devam edeceği belirtiliyor. Siyasi partiler aldıkları oy oranına göre temsil edilecek. Buna göre AK Parti 11, CHP 'ye 5 MHP ve HDP'ye ise 3'er bakanlık düşüyor. CHP ve MHP, seçim hükümetinde yer almayacakları açıklamıştı. HDP ise kabineye gireceğini ifade etmişti. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Meclis içinden veya dışından bağımsızlar atanacak. Geçici kabine için güvenoyuna başvurulmayacak. Seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar görev yapacak. Seçimin yenilenmesi kararının alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk pazar seçim yapılması gerekiyor, ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu süreyi 60 günde tamamlamayı planlıyor. Buna göre seçimlerin 1 Kasım'da yapılması öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süre doldu, gözler Cumhurbaşkanı'nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN