Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdoğan: Türkiye'nin seçime gitmesinin müsebbibi Bahçeli'dir!

Yardımcısı , "Türkiye'nin seçime gitmesinin tek sorumlusu vardır, o da Sayın Bahçeli'dir. Siz bütün kapıları kapatacaksınız, bu kapıları kapattığınız için bütün opsiyonlar tükenecek, Türkiye seçime gidecek, 'seçim hükümeti kurulmasın' diye yapılan önerileri de kabul etmeyeceksiniz ondan sonra da 'HDP ile yan yana oturdunuz'. Seçimin sorumluluğu da geçici seçim hükümetinin kurulmasının vebali de Sayın Bahçeli'ye aittir" dedi.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 18:57 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 19:21
Akdoğan: Türkiye'nin seçime gitmesinin müsebbibi Bahçeli'dir!
, NTV'deki programda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. İlk kez geçici bir seçim hükümetinin kurulduğunu ve yeni bir teamülün oluşacağını belirten Akdoğan, bu durumun bütün koalisyon görüşmeleri sürecinin normal akışında işlerin bir yere varamadığı, bütün opsiyonların tükendiği için ortaya çıktığını ifade etti.

Akdoğan, bu yeni durumun partiler arası bir koalisyon durumu olmadığına işaret ederek, "Biz herhangi bir partiyle hükümet ortaklığı yapmıyoruz. Şu anda kurulacak hükümet, partiler arası bir koalisyon değildir, koalisyon ortaklığı değildir. Önümüzde yeni bir tablo var. Bu tabloya göre elbette belli partilerden belli oranda bakan alınacak. Burada diğer bakanlık teklif edilecek kişiler de milletvekili sıfatıyla bu hükümetin üyesi olarak davet edilecektir. Bunu partiler arası bir ilişki, koalisyon, ortaklık gibi anlamlandırmamamız lazım. Bu anayasal bir zorunluluk" diye konuştu.

Neticede partilerin anlaşamadığını ve bu yüzden koalisyonun kurulamadığını bildiren Akdoğan, anayasal zorunluluk sebebiyle hükümetin kurulacağını söyledi. Akdoğan, partilerin siyasi sorumlulukla davranmaları gerektiğini vurgulayarak, partilerden bu anayasal zorunluluğa ve siyasal sorumluluğa çok uygun düşmeyen açıklamalar yapıldığını dile getirdi.

"AK Parti de 'ben de üye vermiyorum' deseydi ne olurdu?" diye konuşan Akdoğan, bunun herhangi bir partinin hükümet kurması olmadığını, kendilerinin anayasal zorunluluğa uygun hareket ettiğini belirtti.

Akdoğan, hükümetin kurulabilmesi için Ahmet Davutoğlu'nun çok samimi bir şekilde gayret gösterdiğini ifade ederek, "Bugün geldiğimiz noktada artık şartları zorlamadan bu siyasi sorumluluğu üstlenmek ve Türkiye'yi seçime götürecek bir hükümetin içinde yer almak gerekiyor. Fakat partiler burada maalesef bu tavrı sergileyemediler, inşallah milletvekilleri bu siyasi sorumluluğu sergilerler. Bu bizim temennimiz" dedi.

- "Sürekli kapılar kapanıyor, elimiz hep havada kalıyor"

Partilere teklif gider gitmez gibi birtakım tartışmaların yaşandığına değinen Akdoğan, şöyle devam etti:

"Zaten bu partiler anlaşabilseydi koalisyon hükümeti çıkardı, anlaşamadığı için şahıslara teklif götürülüyor. Diğer partilerin yaptıkları açıklamalara bakıldığında, MHP'nin özellikle ortaya koyduğu bir siyasi pozisyon ve deklarasyon var. Bundan dolayı bütün seçenekler tükenmişti. En azından burada bir fedakarlık gösterilmesi lazım. Ama sürekli kapılar kapanıyor, elimiz hep havada kalıyor. Bu, yanlış şekilde farklı yerlere çekildi, işte 'ahlaksız teklif' falan. Bu ahlaksız teklif değil bu anayasal bir teklif. Burada bir bypass yapma durumu da söz konusu değil. Bugüne kadar biz hiç bu yan yollara sapmadık."

Akdoğan, "Biz üye vermeyeceğimizi açıkladık, niye bizim milletvekillerimize teklif ediliyor" diye sorulduğunu hatırlatarak, bunun mecburen teklif edildiğini, teklifin reddedilmediği zaman bağımsızlardan bakan alınamadığını aktardı. "HDP ile yan yana görüntü vererek seçime gitmemek için AK Parti tüm bu yolları deniyor" iddialarının anımsatılması üzerine Akdoğan, şöyle konuştu:

"Biz HDP ile koalisyon yapamayacağımızı zaten daha önce gördük, bunu hoş karşılamıyoruz, yani hoş karşılasaydık gidip koalisyon kurardık. Ama şu anki durum bir tercih değil bir zorunluluk. Biz bunu tercih etmiş değiliz, bundan da çok keyif almıyoruz ama anayasal bir zorunluluk var. AK Parti'nin iradesinde olan bir durum söz konusu değil. Burada doğrudan anayasanın gerekliliklerini yapmak gerekiyor. Eğer böyle bir hassasiyetleri varsa o partilerin, niçin bu duruma ülkeyi getirdiler?"

- "Yazılı metin okuduğu zaman tam bir canavara dönüşüyor"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugünkü konuşmasında "ülkenin seçime gitmesinin sorumluluğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da gördüğünü" söylemesine değinen Akdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin seçime gitmesinin tek sorumlusu vardır, o da Sayın Bahçeli'dir. O dönemde koalisyona kapıyı kapatan Sayın Bahçeli'dir. Başbakanımızın yaptığı çağrıya da karşılık vermedi. Açıkça Sayın Başbakanımız ile görüşmede 'Meclis'e böyle bir erken seçim önerisi getirirseniz biz katılırız ve hayır oyu veririz' dedi. Siz bütün kapıları kapatacaksınız, bu kapıları kapattığınız için bütün opsiyonlar tükenecek, Türkiye seçime gidecek, seçim hükümeti kurulmasın diye yapılan önerileri de kabul etmeyeceksiniz ondan sonra da 'HDP ile yan yana oturdunuz'. O zaman siz AK Parti, HDP ile yan yana otursun diye Türkiye'yi bu noktaya getirdiniz. Seçimin sorumluluğu da geçici seçim hükümetinin kurulmasının vebali de Sayın Bahçeli'ye aittir."

Yalçın Akdoğan, Bahçeli'nin bugünkü konuşmasına işaret ederek, "Kişi olarak çok beyefendi birisi ama yazılı metin okuduğu zaman tam bir canavara dönüşüyor, tam bir kişilik bölünmesi hali var. Bugünkü konuşmaları yenilir yutulur laflar değil, bu tam bir küfürname gibi açık küfürler sıralıyor. 'Şerefsizler, ahlaksızlar' diyor, Sayın Cumhurbaşkanı'na 'haysiyetsiz' diyor. Burada bir siyasi terbiye sorunu var. MHP gibi büyük bir hareketin başındaki bir insan nasıl böyle küfürler sıralayabilir? MHP'yi esir alan bir genel başkan var. Herkes onun ağzına bakıyor, tek adam mantığıyla MHP'yi uçurumun kenarına getirmiş bir kişiden bahsediyoruz. Eğer HDP'liler bugün kabineye giriyorsa bunun siyasi vebali Sayın Bahçeli'ye aittir" dedi.

Bahçeli'nin kendileri hakkında "yalan söylüyor" iddiasında bulunduğunu belirten Akdoğan, "MHP ile sanki koalisyon kurulamadı" diye yansıttığını ve bunun yalan bir ifade olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdoğan: Türkiye'nin seçime gitmesinin müsebbibi Bahçeli'dir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN