Firari savcıların faturasını alman istihbaratı mı ödüyor?

Alman istihbaratı, Paralelin “Karakutu”su olarak tabir edilen Zekeriya Öz’ü Düsseldorf’a kaçırdı. 19 Ağustos’ta özel bir araçla Ulm’den Düsseldorf’a götürülen firari savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın günlüğü 800 lira olan lüks Haytt Otel’e yerleştirildiği ortaya çıktı. Firarilerin otel masraflarının Paralelciler tarafından mı Alman istihbaratı tarafından mı ödendiği merak ediliyor.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 09:21
Firari savcıların faturasını alman istihbaratı mı ödüyor?
Paralel yapının firari savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Almanya'nın Ulm şehrinden Düsseldorf'a kaçtığı ortaya çıktı. Yer tespiti yapılınca panikleyen paralel yapı ve Alman makamlarının, 19 Ağustos'ta firari savcıları özel bir araçla Ulm'den Düsseldorf'a götürdüğü, savcıların günlüğü 800 lira olan lüks Haytt Otel'e yerleştirildiği bildirildi.

ÖNCE ERMENİSTAN'A ORADAN DA ALMANYA'YA KAÇMIŞTI

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in tutuklanmak üzere haklarında "yakalama kararı" verilmesi yönündeki talebini kabul etmişti. Başsavcılığın talebini değerlendiren mahkeme, Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından dolayı tutuklanmaları için "yakalama kararı" çıkarmıştı. Bu kararı, yargıya sızan paralel militanlar vasıtasıyla önceden öğrenen Öz ve Kara, Gürcistan üzerinden Ermenistan'a, oradan da Almanya'ya kaçmıştı.

KARAKUTU ÖZ DÜSSELDORF'A KAÇTI

Türkiye'de aranan ve haklarında yakalama kararı çıkmadan 12 saat önce yurtdışına çıkan eski savcıların, Almanya'nın Ulm kentinde 3 yıldızlı InterCity Otel'e yerleştiği basına yansıması, paralel örgütte büyük paniğe neden oldu. Almanya'ya iltica başvurusunda bulunan Öz ve Kara, Alman istihbaratının gözetiminde Ulm'den ayrıldı. Haklarında yakalama çıkan eski savcıların 19 Ağustos'ta camları karartılmış özel bir araçla, kaldıkları InterCity Otelinden ayrıldıkları belirlendi. İstihbarat birimleri, ikilinin paralelci kılavuzları ve Alman makamlarının eşliğinde Düsseldorf'a götürüldüğünü tespit etti.

GECELİĞİ 800 TL OLAN HYATT OTEL'DE KALIYOR


Adım adım takip edilen Öz'ün Düsseldorf'un en lüks otellerinden Hyatt Regency Düsseldorf'a yerleştirildiği belirlendi.

Alman istihbaratı BND'nin ihanet operasyonunu kurgulayan ve "karakutu" olarak görülen Öz'le yakın irtibat halinde olduğu, savcılarla toplantı yapıldığı ifade edildi. Öz ve Kara'nın sığınma taleplerinin görüşüldüğü, Alman Federal Savcılığının onaylaması için referans arandığı kaydedildi. Öz'ün yerleştirildiği Hyatt Regency Düsseldorf Oteli ise, Ulm'deki 3 yıldızlı otelin aksine Düsseldorf'un en lüks otelleri arasında yer alıyor. Oteldeki sıradan bir odanın gecelik ücretinin 800 TL olduğu belirtilirken, borç batağına saplandığı bilinen Öz'ün bu ücreti nasıl ödediği merak ediliyor.

KANADA'YA GİDECEK İDDİASI

Almanya'da koruma altına alınan Öz'ün Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurup, yanında götürdüğü belgeler ile 21 CD'yi teslim edeceği ardından da Kanada'ya gidip sığınma isteyeceği de iddialar arasında. Ergenekon davasının kilit isimlerinden olan Tuncay Güney de Kanada'da yaşıyor.

Hâkim ve savcılara online firar ayarı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firari savcıların faturasını alman istihbaratı mı ödüyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN