PKK'dan Ak Parti'ye 10 saldırı

Giriş Tarihi: 25.8.2015 15:36 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 15:55
PKK'dan Ak Parti'ye 10 saldırı

Terör örgütü PKK,2015 başından bugüne kadar Ak Parti binaları ve mensuplarına 10'dan fazla saldırıda bulundu,diğer siyasi partiler yanı sıra ayrıca güvenlik güçleri ve kamu binaları da hedef aldı.

Yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde bazı saldırılarda bulunan bölücü terör örgütü, özellikle 7 Haziran'daki genel seçimler sonrası saldırılarını artırdı.

Genel seçimler öncesinde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde seçmene, "HDP'ye oy vermeleri" yönünde baskıda bulunan örgüt mensupları ve yandaşları, HDP'nin 7 Haziran'daki seçimlerde yüzde 10 barajını aşmasına rağmen saldırılarını artırarak devam ettirdi.

Siyasi partileri de hedef aldılar

PKK, bu saldırılarında siyasi partileri de hedef aldı. Bölücü terör örgütü, özellikle AK Parti ve Hür Dava Partisi (Hüda Par) binalarına bombalı saldırılar gerçekleştirdi.


Son bir ayda (Ağustos/2015) AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığına teröristlerce 3 kez bombalı saldırıda bulunuldu. Bu saldırılarda 2 polis hafif yaralandı, parti binası hasar gördü, bina önünde güvenlik amacıyla bulundurulan TOMA da yandı.

Örgüt, ayrıca bölgedeki insanlara yardım elini uzatan sivil toplum örgütlerini de hedef aldı. Teröristler ve örgüt yandaşları, bölgedeki bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine ve binalarına yönelik de saldırılar gerçekleştirdi.

Eski Belediye Başkanı ve muhtar kaçırıldı

Ülkenin seçim atmosferine girdiği 2014 yılında 30 Mart'taki yerel seçimlerden kısa bir süre sonra (17 Nisan'da) terör örgütü PKK üyeleri, Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Kurşunlu köyü yakınlarında, aralarında Elazığ'ın Arıcak ilçesine bağlı Bükardı beldesinin eski Belediye Başkanı Abit Doğruer'in de bulunduğu 4 kişiyi kaçırdı.

Doğruer ve yanındakileri 3 gün sonra serbest bırakan teröristler, kısa bir süre sonra, 8 Mayıs 2014'te ise Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Kılavuz Mahallesi'nin muhtarı Süleyman Belge'yi ailesinin gözü önünde evinden alarak bilinmeyen bir yere götürdü. Babası şehit korucu olan Belge, bir hafta sonra serbest bırakıldı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki bir başka olayda da PKK'lılar, 17 Mayıs 2014'te Kıyı köyünde Hüda Par üyesi Mikail ve Ali Ayık'ı kaçırmak isteyince örgüt üyeleri ve köylüler arasında yaşanan gerginlik sonucu aralarında Ali ve Mikail Ayık'ın bulunduğu 3 kişi yaralandı. Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, yaralıları ziyaretinde saldırının yerel seçimlerle bağlantılı olduğunu belirtti.

Korucuları da kaçırdılar

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de yaklaşık 2 ay kala Hüda Par Dicle İlçe Başkanı Ercan Alpaslan'ı kaçıran bir grup PKK'lı, Alpaslan'ı 4 gün sonra serbest bıraktı.

Kars'ın Kağızman ilçesi Akçay köyü yakınlarındaki petrol istasyonunda çalışan, Kars İl Genel Meclisi'nin AK Partili üyesi Mehmet Demir'in yeğeni Ramazan Demir 13 Haziran 2014'te teröristlerce kaçırıldı.

Terör örgütü PKK, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terörle mücadelede yıllarca Mehmetçik ile omuz omuza veren koruculara silah bırakmaları yönünde de baskı yaptı. Köy korucularını hedef alan teröristler, 4 Temmuz 2014'te Hakkari'de 3 köy korucusunu kaçırdı. Korucular, 36 gün sonra serbest bırakıldı.

Mardin Geçici Köy Korucuları Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği binasını 11 Ağustos 2014'te kundaklayan teröristler, binada maddi hasara yol açtı, üyelere ait bilgilerin bulunduğu dosyaların zarar görmesine neden oldu.

Teröristler ayrıca Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 11 Haziran 2014'te yol keserek, Lice Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi gönderdiği araçtaki malzemelere de el koydu.

Türkiye'de 10 Ağustos 2014'te gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından da siyasi partilere yönelik eylemlerine devam eden terör örgütü PKK, 22 Ekim 2014'te Bingöl'ün Karlıova ilçesinde Hüda Par üyesi Fethi Yalçın'a silahlı saldırı düzenledi. Yaralanan Yalçın, kaldırıldığı Karlıova Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

7 Haziran seçimleri öncesindeki saldırılar

Bölücü terör örgütü, siyasi partilere yönelik eylemlerini 2015 yılında da sürdürdü.

7 Haziran Genel Seçimleri öncesi Diyarbakır ve Van başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı illerde seçim irtibat bürolarına, il ve ilçe başkanlıklarına ve siyasetçilere yönelik eylemlerde bulunan terör örgütü mensupları ve yandaşları, pek çok saldırı gerçekleştirdi.

Örgüt mensupları ve yandaşları, ayrıca genel seçimler öncesinde bölgede seçmene "HDP'ye oy vermeleri" yönünde baskı uyguladı.

Siirt'te köy muhtarının ve Şırnak'ta Hüda Par üyesi iki kişinin öldürülmesi, Van'da billboardlarda "kan akan musluk" görseli ve "önleminizi alın, korkmuyor musunuz?" yazılı ilanların kullanılması, Erciş'te "HDP dışında başka partinin girmesi tehlikeli ve yasaktır" pankartının asılması, seçmen iradesinin baskı ve tehdit altında olduğunu gözler önüne serdi.

Genel seçimler öncesindeki saldırılardan bazıları

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 22 Ocak 2015'te AK Parti İl Binası'na ses bombası atan teröristler, binada hasara yol açtı.

Siirt'te Bağgöze köyü muhtarı Mustafa Turhan (43), 29 Nisan 2015'te uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Olayla ilgili terör örgütü PKK/KCK mensubu bir kişi tutuklandı.

Van'ın Tuşba ilçesinde 9 Mayıs'ta AK Parti'nin seçim irtibat bürosuna taşlı saldırı düzenlendi, büronun camları kırıldı ve afişleri söküldü. Şırnak'ın İdil ilçesinde de motosikletli 2 kişi, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Emin Bozkurt'un çocuklarını tehdit etti.

Siirt'te, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 28 Mayıs'taki mitinginin ardından AK Partililere saldıran HDP seçim bürosundan bir grup, AK Parti Gençlik Kolları üyesi 3'ü kadın 4 kişiyi darbetti.

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyüne 29 Mayıs'ta gelen HDP'li bir grup, burada partinin bayraklarını asmak istedi. Köydeki Hüda Par üyeleriyle tartışan HDP'li grup içerisindeki bir kişi silahla ateş açtı. Ağır yaralanan Hüda Par üyesi Muhammed Şerif Şimşek (34) ve Abdulcelil Talayhan (38), kaldırıldığı Mardin'in Nusaybin Devlet Hastanesinde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde 3 Haziran'da HDP'li bir grubun AK Parti konvoyuna yönelik saldırısında da AK Parti Bitlis 3. sıra milletvekili adayı Fatih Kadirlioğlu ve AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Şahin bıçakla yaralandı.

Seçim araçlarına "tel örgülü" koruma

Genel seçimler öncesinde, Diyarbakır (23 Mayıs) ve Van'ın Muradiye ilçesinde (1 Haziran) AK Parti'nin seçim otobüsüne taşlı saldırılarda bulunuldu.

Van'da ayrıca AK Parti ve Saadet Partisi il teşkilatları, seçim çalışmalarında görevli kişilerin can güvenliğini sağlamak amacıyla anons araçlarının yan camlarını tel örgü ile kapatarak önlem aldı.

Özellikle taşlı saldırılara maruz kalan araçlarda görevli personel, bu yöntemle korunmaya çalışıldı.

Seçim sonrasındaki saldırılar

Diyarbakır'da İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran, 9 Haziran'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti, saldırının ardından çıkan olaylarda 3 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

Kars'ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinin Belediye Başkanı Ömer Vargün ile yeğeni Gökhan Erkmen'e 9 Haziran'da pompalı tüfek, taş ve sopalarla saldırı düzenlendi, saldırıda Erkmen başından yaralandı.

Kars İl Genel Meclisi'nin AK Partili üyesi Mehmet Demir'in Şahindere Mahallesi'ndeki evine 19 Temmuz'da molotofkokteyli ile saldıran gruplar, evde küçük çaplı yangın çıkmasına neden oldu. Saldırıyla ilgili 3 kişi tutuklandı.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığına son 1 ayda 3 saldırı

Diyarbakır'da 1 Ağustos 2015'te AK Parti binası yakınına ses bombası atan teröristler, 16 Ağustos'ta da AK Parti İl Başkanlığı binasına parça tesirli 2 taaruz bombası attı. Bombalardan birinin patlaması sonucu 1 polis memuru yaralandı, binada hafif hasar oluştu.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'na teröristlerce 21 Ağustos'ta yapılan bir başka bombalı saldırada ise bir polis memuru ayağından yaralandı, bina önünde güvenlik önlemi amacıyla bulundurulan TOMA da yandı.

Van'da ise 19 Ağustos'ta AK Parti İl Başkanlığı'na 100 metre mesafede bulunan ve fünyeyle patlatılan şüpheli çantadaki bomba imha edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'dan Ak Parti'ye 10 saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN