Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ve Türkiye DAEŞ'le mücadele imzasını attı

Ortak operasyonlar kapsamında varılan mutabakata ilişkin imzaların pazartesi günü atıldığını kaydeden Çavuşoğlu, süreci askeri makamların yürüteceğini söyledi

Giriş Tarihi: 26.8.2015
ABD ve Türkiye DAEŞ'le mücadele imzasını attı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'yı ziyaret eden KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile düzenlenen basın toplantısında, DAEŞ'e karşı ABD ile ortak gerçekleştirilecek operasyonlara ilişkin bilgi verdi. Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

ASKERİ MAKAMLAR YÜRÜTECEK: Dün (pazartesi) yaptığım açıklamada Türkiye ve ABD ortak mutabakatının bir parçası olarak özel operasyonlara ilişkin görüşmelerin tamamlandığını söylemiştim. O açıklamamdan sonra da bu prosedür, Türk ve ABD askeri makamları tarafından imzalandı. Bundan sonraki konular, operasyonların ne zaman ve nasıl yapılacağı tamamen askeri makamların ve ilgili kurumların yürüteceği konular.
RESMİ BAŞVURU YOK: (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington ziyaretine ilişkin) Cumhurbaşkanımızla ABD Başkanı Obama arasında iyi bir diyalog var. Sık sık telefonda görüşüyorlar. Görüşmelere Dışişleri Bakanı olarak ben de şahitlik yaptım. Son derece pozitif ortamda, dostane ve işbirliği anlayışı içinde görüşmeler. Cumhurbaşkanımız Washington'a yakın bir bölgede daha önce temelini attıkları cami ve külliyenin açılışını yapma arzusunda. Bu arzusunu da daha önce Obama'ya iletmişti. Obama'nın görüşme talebini reddetmesi söz konusu değil. Bizim aracılığımızla resmi bir başvuru da yok. Başvurularımızın reddedilmesi bilgisi de doğru değildir.

PENTAGON DA AÇIKLADI
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook da, Türk ve ABD'li yetkililerin, DAEŞ karşıtı koalisyon operasyonlarına Türkiye'nin tam dahiliyetine yönelik teknik detayları tamamladığını belirterek, "Türkiye'nin koalisyon uçaklarıyla birlikte hareket edecek olması, önemli bir adım" diye konuştu. Türkiye ile aynı görüşte olduklarını kaydeden Cook "Bu işbirliğini genişletme meselesini, sadece hava operasyonları değil aynı zamanda sınırın en iyi şekilde güven altına alınması da dahil nasıl ileriye taşıyabileceğimiz bağlamında konuştuk" dedi.

KKTC DIŞİŞLERİ BAKAII ÇOLAK: SU PROJESİ ÖRNEK PROJE
KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Türkiye'den Kıbrıs'a yılda 75 milyon metreküp su taşıyacak KK TC Su Temin Projesi'nin çok büyük ve örnek bir eser olduğunu belirtti. Çolak, KK TC'de yürütülen görüşmelerde bu konunun önümüzdeki günlerde heyetler arasında gündeme gelebileceğini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Türkiye DAEŞ'le mücadele imzasını attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN