Gelin bu sorumluluğu birlikte omuzlayalım

Geçici hükümet için Cumhurbaşkanı'ndan görevi alan Davutoğlu liderlere seslendi: Karşılıklı ithamlar yerine anayasanın gösterdiği çerçevede bir hükümet oluşturmak için çaba sarf edelim

Giriş Tarihi: 26.8.2015
Gelin bu sorumluluğu birlikte omuzlayalım
AHMET DAVUTOĞLUN'DAN PARTİ LİDERLERİNE SEÇİM HÜKÜMETİ ÇAĞRISI:

Başbakan Davutoğlu dün seçim hükümeti için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan yetki aldı. Davutoğlu görüşmenin ardından Çankaya Köşkü'ndeki basın toplantısında sürece ilişkin şunları söyledi:

GELİN BİRLİKTE OMUZLAYALIM: TBMM'de bulunan milletvekillerine şu çağrıyı yapıyorum. Gelin bu sorumluluğu birlikte omuzlayalım. Kanaatlerinizi dinlemeye hazırım. Her yerde bu anlamda görüşme gerçekleştirebiliriz. Ama anayasa, "bir hükümet kurulur, bakanlar kurulu oluşturulur ve ülke yeni seçime hükümetsiz kalmadan gider" gibi çok amir hükümlerle, net bir yol haritası çizmişse, hepimizin buna riayet etmesi lazım.

GAYRİ AHLAKİ DEMEK DOĞRU DEĞİL: TBMM'den yazının gelmesinden sonra bakanlar kurulu üyelikleri için teklifte bulunacağım. Anayasa çok açık şekilde "partililere teklif edilir" diyor, ama genel başkanlar bir şekilde bu konuyu istişare etmek isterlerse kapım açık. Bu çerçevede bir kez daha siyasi liderlere çağrıda bulunuyorum. Gelin suçlamak yerine, karşılıklı ithamlar yerine anayasanın gösterdiği çerçevede bir hükümet oluşturmak için çaba sarf edelim. Terörle mücadele anlamında kritik bir süreçteyiz. Bu ülkeyi siyasi bir kriz varmış gibi atmosfere sokmayalım. Süreci tıkayacak bir tutum içine girmeyelim. "Bizden hiçbir şekilde bakanlar kuruluna katılım olmayacak" diye sorumluluktan kaçmak, önümüzde telafisi mümkün olmayan sonuçlara götürür.

ÖZGEÇMİŞLERİNİ OKUDUM: Kriterlerim belli; ehliyet, liyakat, devlet veya sivil toplum hayatında belli sorumluluklar almış olma. Bu çerçevede bütün milletvekillerimizin özgeçmişlerini tek tek incelemeye gayret ettim.

ARKADAŞLARIM DA BİLMİYOR: Telefonları kapıları kapattınız, kapıları kapattınız, bacaları da kapatın, demokrasi odasına nereden gireceğiz biz. Olmaz ki. Herkesi sorumluluk içinde davranmaya davet ediyorum. Tek tek özgeçmişlere baktım. En uygun yöntemle ama hukuki bakımdan görevimi yapmış olduğumu temsil edecek bir yöntemle tevsik etmek yani delillendirecek şekilde teklif ileteceğim. AK Parti'deki teklifleri de tek tek yapacağım. Parti organları üzerinden yapmayacağım.

YARBAY ALKAN'IN ŞEHİT CENAZESİNDEKİ ÇIKIŞI: Şehit ailesiyle konuştum. Tek bir kişi sitemkar bir ifadede bulunmadı. Böyle günler dayanışma günleri. Böyle günler, ola ki art niyetli provokasyonlar varsa, bu olayı kastetmiyorum, onlara karşı da vakar içinde davranma günleri. Orada kardeş acısıyla bu sözlerin sarf edildiğini düşünüyorum. Bu anlamda insani olarak yaklaşmak gerektiğini de düşünüyorum ama TSK mensuplarının gerektiğinde en derin acılara vakar içinde durabileceklerine dair inancım da sonsuz.

5 GÜNDE 3 ADIM

TBMM Başkanlığı, seçim hükümetinde yer alacak partilere ilişkin bakanlık dağılımını Başbakanlığa gönderdi. Çizelgeye göre Başbakan Davutoğlu ve 3 bağımsız üye dışında AK Parti'ye 11, CHP'ye 5, MHP ve HDP'ye ise 3'er üye ayrıldı. Davutoğlu, "zihnimde belirledim" dediği isimlere teklifleri bu sabahtan itibaren yapacak. Geçici Bakanlar Kurulu için 3 aşamalı bir süreç işleyecek. 5 gün içinde kurulması gereken geçici Bakanlar Kurulu için Davutoğlu CHP ve MHP'den bakanlık görevi önereceği vekillere yazı gönderecek. Cevap olumsuz olursa anayasa gereği bu isimlerin yerine dışarıdan bir ismi bakan olarak atayacak. Ardından listeyi Cumhurbaşkanı'na sunacak. Davutoğlu'nun HDP için, personel alımının üçlü kararnameyle mümkün olduğu Kültür ile Aile Bakanlığı'nı düşündüğü belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelin bu sorumluluğu birlikte omuzlayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN