Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tazminatı Paralel savcılar versin

Tahliye olduktan sonra tazminat davası açan 318 Balyoz sanığı tazminat tutarını, kendilerine kumpas kuran ve hukuku çiğneyen Paralel hâkim ve savcıların ödemesini istiyor

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Tazminatı Paralel savcılar versin
Balyoz davasında sahte delillerle yargılandıkları ortaya çıkan ve beraat eden 325 kişiden 318'i tazminat davası açtı. Balyoz sanıkları, açtıkları davaları kazanırsa toplam 450 milyon liraya yakın tazminat alacak. Ancak davacılar, parayı devletin değil de kendilerini sahte delilerle suçlayıp yanlı kararlar veren Paralel hâkim ve savcıların ödemesini istiyor. Balyoz davası yargılamasında emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 325'i mahkûm edilmiş, Yargıtay bunlardan 237'sinin cezasını onamıştı.

'GENERAL OLACAKLARDI'
Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı üzerine İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yapılan yargılamada 325 sanığın tamamı beraat etmişti. Bu kararla birlikte bin 39 ile bin 341 gün arasında tutuklu kalan sanıklar da tazminat davaları açtı. Balyoz davası avukatlarından Hüseyin Ersöz, sanıkların çoğunun bu dava nedeniyle emekliliğe zorlandıklarını belirtip, "Bu kişiler, tutuklama kararı sebebiyle uzun süre kıdem ve rütbe alamayarak general olma şanslarını kaybetti. Maaşlarında yapılan kesintiler nedeniyle ailelerine bakamayacak duruma geldi ve borç alarak hayatlarını sürdürmek durumunda kaldı. Bu süreçte yurtdışında okuyan ve eğitim masraflarını karşılayamayan birçok kişinin çocukları yurda zorunlu dönüş yaptı. Devam eden süreçte ise üzerlerine yapışan darbeci yaftası nedeniyle iş bulmakta zorlandı ve aileleri için planladıkları gelecek bir hayal olarak kaldı" dedi.

'DEVLETİN SIRTINA YÜKLENMESİN'
Yargılamayı yapan hâkimlerin imza attığı hukuka aykırı işlemler nedeniyle uğranılan bu zararların kanun gereği devlet tarafından karşılanacağına değinen avukat Hüseyin Ersöz, "Sanıkların adil yargılanma hakkını ihlal eden, özgürlüklerini kısıtlayan ve masum olduklarını bilmelerine karşın haklarında mahkumiyet kararı veren yargı mensuplarının sorumluklarına gidilmesi gerekiyor. Aksi halde bu kişilerin gerçekleştirdikleri haksız filler neticesinde ödenecek tazminatlar, devletin dolayısıyla halkın sırtına yüklenmiş olacak" diye konuştu. Balyoz davasında görev alan hâkimler ve savcılara HSYK müfettişleri tarafından incelenme yapıldığını vurgulayan Ersöz, "Söz konusu hâkimler hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan verilecek cezalar, sanıklar tarafından açılan davalar neticesinde hükmedilecek tazminat tutarlarının bu hâkim ve savcılardan istenmesinin yolunu açacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazminatı Paralel savcılar versin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN