Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivil direniş

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Sivil direniş

CHP'li belediye Urla'da 74 evi yıkma kararı aldı. Ev sahipleri, "Yıllarımız anılarımız var" deyip direnişe başladı. Yöneticilerin hakaret yağdırdığı vatandaşlar, "Bizi seçime kadar oyalıyorlar. Zülme boyun eğmeyeceğiz. Oy vermeyeceğiz" diyerek isyan etti

İzmir'in Urla ilçesinde, Kıyı kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan 74 ev için önceki gün Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı'nı basan ev sahipleri direnişlerinin ikinci gününe girdi. Balıklıovalılar, dün yanlarında getirdikleri yastık, çarşaf, yorgan ve battaniyeleri yerlere, sandalye ve masanın üzerine sererek geceyi il binasında geçirdi. 30 yıldır semtte oturduğunu, aynı zamanda CHPli olduğunu söyleyen mahalle sakinlerinden Tuncay Karanca, CHP il örgütünden Urla Belediyesi'nin almış olduğu encümen kararını iptal etmesini talep ettiklerini dile getirdi.

'HAKARETE UĞRADIK'
İzmir İl Başkanı Bedri Serter'in yaptığı kısa toplantıda takındığı tavrın doğru olmadığını savunan Karanca, Serter'in bu yapılan direnişin bedelinin ağır şekilde ödetileceğini söylediğini dile getirdi. Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim orada yanlış ve usulsüz bir şekilde oturduğumuzu ve evlerimizi boşaltmamız gerektiğini söyledi. Sanki ağız birliği yapmışçasına, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da bize gösterdiği tavır kabul edilemez. Bizim oylarımzla seçilmesine rağmen onların yanında oldu. Bizi hiçbir şekilde dinlemedi. Hatta arkadaşlarımıza da kaba davranış ve konuşmalar içerisinde kestirip attı. Kendisiyle irtibat kurmak isteyenlere de hakaret edilmiştir." Belediyenin kararı karşısında üzüntülü olduğunu aktaran Nazime Sunha da, "Eşimi orada kaybettim, anılarını orada yaşamak istiyorum. Torun ve çocuklar orada mutlu olsun istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'İL BAŞKANIMIZI BİZ SEÇECEĞİZ'
Balıklıovalılar CHP il yönetiminden bir karar çıkmayınca direnişe devam kararı aldı. Ev sahiplerinden Yusuf Altun, "Bizi oyalıyorlar. Seçime kadar uyutmaya çalışıyorlar" dedi. Altun, "İkinci güne girdik bir çok arkadaşımız hastanelik oldu. Sonuç elde edene kadar ayrılmayacağız. Yarın kendi yönetimimizi oluşturup il başkanını atayacağız. Aradığımız yöneticiler oyalamaya çalışıyor" diyerek tepkisini ortaya koydu.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivil direniş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN