Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paralel çeteleri maşa yapan pişman olacak'

Yargıya en büyük zararı, onu kendi tekeline almak isteyen grupların verdiğini belirten Erdoğan: Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmak isteyenler, bir kez daha hüsrana uğrayacaktır

Giriş Tarihi: 2.9.2015
'Paralel çeteleri maşa yapan pişman olacak'
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ADLİ YIL MESAJI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yargıya son dönemde en büyük zararı, yargıyı kendi tekeline almak isteyen birtakım grupların verdiğini ifade ederken, "Terör örgütlerini ve devlet içine sızmış paralel çeteleri maşa olarak kullanarak, iç ve dış siyaset-toplum mühendislikleriyle Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmak isteyenler, bir kez daha hüsrana uğrayacaktır" dedi. Adli Yıl açılışı münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Erdoğan, şunları söyledi:

HUKUK DEVLETİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN: Hak ve özgürlüklerin, kardeşliğin, toplumsal barışın ve huzurun en güçlü teminatı adalettir. Adalet olmadan kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi, demokratikleşme olmadan da hukuk devleti ilkesinin yaşatılabilmesi mümkün değildir. Hukuk ve adalet alanında yapılan yatırımları, huzura, sosyal barışa ve ülkemizin aydınlık geleceğine yapılan yatırımlar olarak görüyoruz. Bu anlayışla, bilhassa son 12 yılda, hukuk devleti ilkesinin güçlenmesi ve demokrasimizin gelişmesi için tarihi önemde reformları hayata geçirmenin yanında, adalet teşkilatımızın fiziki altyapısını da iyileştirdik. Adalet kurumlarımız, artık ülkemizin her yerinde son derece modern imkânlarla faaliyetlerini sürdürmektedir.

ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK: Reformlar devam ettikçe, adalet sistemimizin işleyişi güçlendikçe Türkiye'nin, hukukun eksiksiz tecellisiyle dünyanın örnek aldığı bir ülke olma yolunda ilerleyeceğine inanıyorum. Hukuk devleti ilkesinin yaşatılabilmesinin, adil bir yargı sisteminin varlığı ve işleyişiyle mümkün olduğu açıktır. Adalet sistemi, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak çalıştığı sürece, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de güçlenecektir. Bu bakımdan, adalet sistemimizin şeffaflaştırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor.

HEPİMİZİ ÜZDÜ: Yargı bağımsızlığı, yargının diğer organlarla ilişkisine bağlıyken, yargının tarafsızlığı bizzat yargı mensubunun vicdanıyla ilgilidir. Üzülerek ifade etmeliyim ki, yargıya son dönemde en büyük zararı, yargıyı kendi tekeline almak isteyen birtakım gruplar vermiştir. Adalet teşkilatı içinde hizipleşmelerin oluşması ve kimi yargı mensuplarının vicdanları yerine mensubu oldukları yapıların talimatları doğrultusunda karar vermeleri hepimizi üzmüştür. Hukukun her türlü olumsuz tartışmadan, her türlü şaibeden uzak, herkesin güvendiği ve gönül rahatlığıyla kendini teslim ettiği bir kurum olarak işlemesi şarttır.

HÜSRANA UĞRAYACAKLAR: Tarihi ve kültürel olarak yüksek bir adalet duygusu taşıyan milletimizin, yargıyla ilgili beklentilerinin karşılanması ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Türkiye, demokrasiden, hukuktan, adaletten, özgürlüklerden asla feragat etmeden, kazanımlarında herhangi bir geri gidişe izin vermeden hedeflerine ulaşacaktır. Terör örgütlerini ve devlet içine sızmış paralel çeteleri maşa olarak kullanarak, iç ve dış siyaset-toplum mühendislikleriyle Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmak isteyenler, bir kez daha hüsrana uğrayacaktır. Bu konuda en büyük görev adalet sistemimize düşmektedir.

DAVUTOĞLU: BAĞIMSIZ YARGININ YANINDAYIZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun adli yıl açılışı dolayısıyla yayımladığı mesaja da 'paralel yapı' vurgusu damga vurdu. "Hukuk ilkelerinin dışında, başka önceliklerin ve mensubiyetlerin yargıya hakim olması kabul edilemez" ifadelerini kullanan Davutoğlu "Dün olduğu gibi bugün ve yarın da bu bağımsız duruşun korunması için hükümet olarak yargı mensuplarının yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. Yargıdaki iş yüküne de dikkat çeken Davutoğlu şunları kaydetti: "Adalet sistemimizdeki sorunların bir bütün halinde ele alınarak kalıcı çözümler üretilmesine büyük önem veriyor, hükümet olarak yargı kurumlarımızın, çağın ve hizmetin gereklerine uygun olarak donatılması için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel çeteleri maşa yapan pişman olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN