Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK, DAEŞ ve Paralel'le mücadele kesintisiz sürecek

Terörün tırmandığı, Çözüm Süreci'nin buzdolabına kalktığı bir dönemde toplanan MGK'dan terörle mücadele konusunda önemli kararlar çıktı

Giriş Tarihi: 3.9.2015
PKK, DAEŞ ve Paralel'le mücadele kesintisiz sürecek
Geçici seçim hükümeti ile gerçekleşen ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK), terör saldırılarını ve seçim güvenliğini masaya yatırdı. PKK, DAEŞ ve Paralel Devlet Yapılanması ile mücadelenin kesintisiz süreceğine vurgu yapılan toplantıda ilk kez Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan "güvenli bölge" konusunun önemi de kamuoyuna duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen 5.5 saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
TERÖRÜN LANETLENMESİ MEMNUNİYET VERİCİ: Terör eylemlerinin yurtiçinde ve yurtdışında, demokrasi bilincine sahip tüm kesimlerce lanetlenmesi memnuniyetle karşılanmıştır.
TERÖRİST SALDIRILAR: Terörist saldırıların, milletimizin asırlara dayanan kardeşlik duygularını ve bir arada yaşama iradesini zayıflatma hedefine ulaşamayacağı vurgulanmıştır.
PARALEL'LE MÜCADELE: Paralel Devlet Yapılanmasıyla, yurtiçinde ve yurtdışında, illegal ekonomik boyutu da dahil olmak üzere sürdürülmekte olan mücadelenin kararlılıkla devam ettirileceği belirtilmiştir.
SEÇİM GÜVENLİĞİ: 1 Kasım genel seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi ve halkımızın iradesinin her türlü baskıdan uzak bir şekilde özgürce sandığa yansıması için alınacak tedbirler hakkında kurula bilgi sunulmuştur.
SURİYE'DE "ARINDIRILMIŞ BÖLGE" ÖNEMLİ: Suriye'nin barış ve huzur ortamına kavuşması hususunda, DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyon güçleriyle birlikte hareket dahil, kararlı istek ve duruşumuzun sürdürüleceği teyit edilmiştir. Irak ve Suriye'de konumlanan DAEŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelenin aynı kararlılıkla yürütüleceği vurgulanmış, Suriye sınırları içinde hayata geçirilecek 'terör örgütlerinden arındırılmış bölge' uygulamasının Suriye halkının hayat hakkının muhafazasında önemli bir rol oynayacağı ifade edilmiştir.
AVRUPA'NIN TUTUMU ÜZÜNTÜ VERİCİ: Avrupa ülkelerinin, Türkiye'nin yıllardır dirayetle yönettiği mülteci akınına karşı ortaya koyduğu kaygı verici tutum üzüntüyle karşılanmıştır.

TÜRKEŞ MGK'YA İLK KEZ KATILDI

Başbakan Yardımcıları Tuğrul Türkeş ve Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok. Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Org. Galip Mendi MGK'ya ilk kez katıldı. Org. Hulusi Akar da daha önce Kara Kuvvetleri Komutanı olarak yer aldığı MGK'ya ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK, DAEŞ ve Paralel'le mücadele kesintisiz sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN