Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aylan ve Galip'in cenazeleri İstanbul'da...

Giriş Tarihi: 4.9.2015 08:55
Aylan ve Galip'in cenazeleri İstanbul'da...

Muğla’nın Bodrum ilçesinden çıkılan umut yolculuğunda yaşamını yitiren 12 kişiden Suriye Uyruklu Zahim Kurdi (27) oğulları 2 yaşındaki Aylan Kurdi ve 3 yaşındaki Galip Kurdi’nin cenazeleri Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla İstanbul’a getirildi.

"SURİYE'YE HUZUR VE BARIŞIN GELMESİNİ İSTERİM"

Cenazelerle birlikte gelen baba Abdullah Kurdi de, VIP Salonu'ndan çıkışta yaptığı açıklamada, "Kendim için bu dünyalık bir isteğim bir talebim yok. İsterim ki artık çocukları olmayan bir baba olarak herhangi bir şey istemem. Sadece isterim ki Suriye'de yaşanan acının yaşanan dramın bir an önce bitmesidir. Suriye'ye huzur ve barışın gelmesini isterim" dedi.

Cenazeler bugün Şanlıurfa'ya götürülecek.

"BU DRAMA BÜTÜN DÜNYA VE TÜRKİYE ŞAHİT OLDU"

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Prof. Dr. Mazhar Bağlı da yaptığı açıklamada, "Bu drama bütün dünya ve Türkiye şahit oldu. Çok büyük bir insanlık dramı yaşanmakta.İnşallah bu ve benzeri olaylar bir daha yaşanmaz. Bu kardeşlerimizin bu arkadaşlarımızın Babanın ne kadar yüreğinin dağlanmış olduğunu, Ne keder çektiğini herkesin ve bir daha bu tür acıların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. İstanbul'a getirilen cenazeler Sabah saatlerinde Şanlıurfa'ya gönderileceği öğrenildi. Baba Abdullah Kurdi ve beraberindekiler geceyi geçirmek için bir otele yerleştirildi.İNSANLIK UTANDI...

Çıktıkları umuda yolculuktan geriye kıyıya vurmuş minik cesetleri kalan Kobanili iki kardeş, sonunda Avrupa Birliği'nin vicdanına dokundu. Dünyayı ayağa kaldıran fotoğrafların ardından AB ülkeleri, ilk aşamada 160 bin mülteciyi alma kararı verdi
0Sitene Ekle

Bodrum'da kıyıya vurmuş cesetleri tüm dünyayı ayağa kaldıran 3 yaşındaki Aylan ile 5 yaşındaki Galip, Avrupa'nın mülteci krizine bakışını değiştirdi. Fotoğrafların Avrupa kamuoyunda tepki yaratması, Avrupa Birliği liderlerini krizin çözümüne ilişkin harekete geçirdi. Lüksemburg'da yarın başlayacak ve 2 gün sürecek AB zirvesi öncesinde İtalya, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, birliği harekete geçmeye çağırmıştı. AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de Twitter'dan yayınladığı mesajında "Göçmen krizinde birlikte hareket etme aciliyeti var" dedi.

TÜM ÜLKELER PAYLAŞACAK

İngiliz Daily Mail gazetesi ise, Avrupa Birliği'nin belirlediği göçmen kotalarına ilişkin listesini ele geçirdi. Plana göre AB üyesi ülkeler ilk etapta 160 bin mülteciyi nüfusları ve ekonomik zenginlikleriyle orantılı şekilde paylaşacak. Listeye göre en fazla mülteci alan ülke Almanya olacak. 34 bin göçmeni kabul edecek olan Almanya'yı 26 bin mülteciyle Fransa takip edecek. Listede yer almayan tek ülke olan İngiltere'nin de yakın zamanda mülteciler konusunda harekete geçmesi bekleniyor.

ZORUNLU KOTA GETİRİLMELİ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile göçmen krizinin çözümüne ilişkin birtakım önlemler hazırladıklarını açıkladı. Hollande öneriler arasında önerilerin 14 Eylül'de AB üyesi ülkelerin içişleri bakanları arasında gerçekleşecek toplantıda ele alınacağını ifade etti.

EN FAZLA ALMANYA ALACAK

İşte Daily Mail'in yayınladığı listeye göre AB ülkelerine getirilen göçmen kotalar - Avusturya: 4 bin 847 - Belçika: 5 bin 365 - Bulgaristan: 2 bin 313 - Hırvatistan: 3 bin 200 - Güney Kıbrıs: 722 - Çek Cumhuriyeti: 5 bin 513 - Estonya: 3 bin 256 - Finlandiya: 3 bin 182 - Fransa: 26 bin 215 - Almanya: 34 bin 77 - Yunanistan: Kamplar tahliye edilince belirlenecek - Macaristan: Kamplar tahliye edilince belirlenecek - İtalya: Kamplar tahliye edilince belirlenecek - Letonya: 2 bin 239 - Litvanya: 2 bin 146 - Lüksemburg: bin 573 - Malta: bin 277 - Hollanda: 8 bin 47 - Polonya: 10 bin 434 - Portekiz: 7 bin 197 - Romanya: 6 bin 937 - Slovakya: 3 bin 293 - Slovenya: 2 bin 128 - İspanya: 16 bin 835 - İsveç: 5 bin 402

TÜRKİYE'YE 2 MİLYON SIĞINDI

Bu yıl itibarıyla en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke Türkiye, en büyük göç kaynağı ise Suriye oldu. Türkiye, 2 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacının ihtiyaçlarını karşılamak için 6 milyar dolara yakın harcama yaptı. Türk karasularında yakalanan göçmenlerin sayısı geçen yıl 15 binken, sadece bu yılın 8 ayında 40 bine ulaştı.

ELLERİMDEN KAYIP GİTTİLER

Baba Abdullah Kurdi dün yaptığı açıklamada "Sonuç olarak yaşadığımız yerde savaş var. Savaştan kaçıp geldik. Burada bütün dünyanın bizi görmesini istiyoruz. Biz felaketi yaşamış olabiliriz. Bir sonraki felaketin yaşanmaması için önlemler alınmalı. Bu acılar son olsun. Çocuklarım ve eşim ellerimden kayıp gitti. Ablam Kanada'da. Kanada yetkilileri beni aradı. Çocuklarımın ve eşimin buraya gömülmesini isteyip istemediğimi sordular. Kabul etmedim. Eşim ve çocuklarımı Kobani'ye defnedeceğim" diye konuşmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aylan ve Galip'in cenazeleri İstanbul'da...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN