Berkin Elvan dosyasına 3 savcı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Berkin Elvan’ın 2013 yılında ölümüyle ilgili soruşturma dosyasına 3 savcı görevlendirdi.

Giriş Tarihi: 4.9.2015 11:59
Berkin Elvan dosyasına 3 savcı
Berkin Elvan'ın 2013 yılında Gezi Olayları'nda başına polis tarafından atıldığı iddia edilen kapsülün isabet etmesi sebebiyle ölümüne ilişkin soruşturmada ilginç bir gelişme yaşandı.

3 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaya 3 savcı birden görevlendirdi. Berkin Elvan soruşturmasına bakan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın 31 Mart 2015 günü DHKP-C'li 2 terörist tarafından odasında alıkonularak şehit edilmişti. Bu olay ardından birçok savcının şehit arkadaşlarının hatırası adına dosyada görevlendirilmek üzere Başsavcılığa başvurmalarına rağmen dosya bir Başsavcı Vekili'ne teslim edilmişti. Bu vekilin başka bir adliyeye tayin olması üzerine Başsavcılık dosya ile ilgili yeni bir görevlendirme yaptı. Dosyaya 3 ayrı deneyimli savcı görevlendirildi.


ADLİ TIP TESPİT EDEMEDİ


Berkin Elvan dosyasında olay günü Okmeydanı Bölgesi'nde görev yapan ve gaz bombası kullanabilen 20 polisin isim ve resimleri emniyetçe savcılığa bildirilmişti.. Ayrıca özel bir kriminal şirketi de olay yeri görüntülerini inceleyerek olayla ilgisi olduğunu ileri sürdüğü 3 polis memurunun fotoğraflarını savcılığa bildirmişti. Savcılık bu 3 polisin Emniyet'in gönderdiği 20 polisin arasında olup olmadığının tespiti için Adli Tıp'a başvurmuştu. Fakat Adli Tıp söz konusu fotoğrafların flu olduğu gerekçesiyle böyle bir tespitin mümkün olmadığını dosya savcısına bildirdi. Savcılığın yeni görüntüler üzerinde çalıştığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berkin Elvan dosyasına 3 savcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN