Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk işçilerinde yeni şüpheli, arsa sahibi

Giriş Tarihi: 5.9.2015
Türk işçilerinde yeni şüpheli, arsa sahibi

Bağdat'ta stadyum inşaatından kaçırılan 18 Türk işçisine ulaşmak için çalışmalar son hız sürüyor. İşçileri, müteahhitle anlaşmazlığa düşen arazi sahiplerinin kaçırdığı sanılıyor

Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarında Nurol İnşaat'a bağlı stadyum inşaatında çalışırken çarşamba günü kaçırılan 18 Türk işçi için seferberlik ilan edildi. Türk işçileri kaçırma eylemine ilişkin şüpheli listesi ise genişledi. Yeni şüpheli arsa sahipleri... İşçilerin çalıştığı Sağdır Stadyum inşaat projesi Irak hükümeti tarafından kamulaştırma tamamlanmadan başladı. Arsa sahipleri ile büyük sorunlar ortaya çıktı. Bu arsa sahiplerinin de çetelerle işbirliği içine girip işçileri kaçırdığı iddiası da araştırılıyor. Türk işçileri kaçıran çetenin Lübnan Hizbullah'ı ile de bağlantılı olabileceği ileri sürüldü.

ÇATIŞMA ÇIKTI: 1 ölü

Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, "İhtimaller dışında henüz maalesef bir gelişme yok. Temaslar sürüyor. Biz de Dışişleri Bakanlığı'ndan bilgi alıyoruz. Şu ana kadar fidye için kaçırıldıklarına yönelik de bir emare yok" diye konuştu. Türk işçilerin bulunmasına yönelik çalışmaları Bağdat Operasyonlar Komutanlığı yürütüyor. Komutanlıktan yapılan açıklamada, Türk işçileri kaçıran grup üyelerinden birinin başkentin Filistin Caddesi'nde bulunduğuna dair alınan istihbaratın ardından bölgeye giden ekiplere ateş açıldığı, çatışmada 1 askerin öldüğü, 3 askerin de yaralandığı bildirildi. Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı ez-Zamili de "Türk işçilerin, en kısa sürede özgürlüklerine kavuşması için tüm emniyet güçleri ve ilgili makamlar daha sorumlu davranmalıdır" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Irak Başbakanı Haydar Al Abadi ile telefonda görüşerek, kaçırılan Türk işçilerin kurtarılması için gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk işçilerinde yeni şüpheli, arsa sahibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN