Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşamak için ölüm yolculuğu sürüyor

İki yaşındaki Aylan ve ağabeyinin de aralarında bulunduğu 8'i çocuk 12 kişinin ölümü, dünya gündemindeki yerini korurken, Bodrum sahillerinde ölüm yolculukları hız kesmiyor

Giriş Tarihi: 5.9.2015
Yaşamak için ölüm yolculuğu sürüyor
Bodrum'da 8'i çocuk 12 kişinin öldüğü mülteci faciasının ardından hiçbir şey değişmezken, ölüm yolculukları da tüm hızıyla sürüyor. Önceki gece de Bodrum'un farklı noktalarındaki sahillerden bindikleri 3 botla Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalışan Suriye, Afganistan ve Pakistan uyruklu, çoğunluğunu kadın ve gençlerin oluşturduğu 57 mülteci yakalandı. Sahil Güvenlik botuyla Bodrum Turgutreis'teki sahil güvenlik noktasına getirilen kaçakların yorgun ve uykusuz oldukları gözlendi. Umut yolculuğuna çıkan kaçakların yoğunlukla kullandığı Akyarlar sahilinde ise jandarma ve sahil güvenlik ekipleri 24 saat aralıksız devriye geziyor. Ancak bu önlemler bile ölüm yolculuklarını engellemiyor.

DALGA ÇIKINCA DÖNDÜLER

Anadolu Ajansı tarafından önceki gece çekilen görüntülerde, devriye gezen jandarma ekiplerinin geçmesinden sonra saklandıkları sazlık alandan çıkan mülteciler, lastik botlara binerek denize açıldı. Bota taktıkları motor çalışmayınca kürek çekerek ilerlemeye çalışan 10 erkek mülteci, dalgalar nedeniyle kısa süre sonra geri dönmek zorunda kaldı. Mülteciler, botu ve küreklerini yanlarına alarak geldikleri ağaçlıkta kayboldu. Yaklaşık 2 saat sonra başka bir grup mülteci yine aynı ağaçlık bölgeden çıkarak botlarını denize indirdi. Botun motorunu çalıştıramadıkları için paniğe kapılan mülteciler, devam edip etmeme konusunda kendi aralarında tartıştı. Tartışmanın ardından kaçaklar botu ve kürekleri alıp koşarak sahilden uzaklaştı. Bu arada aralarında minik Aylan'ın da bulunduğu 12 kişinin ölümüyle ilgili gözaltına alınan Suriye uyruklu 4 kişi tutuklandı.

BODRUM'DA İKİNCİ BİR FACİADAN DÖNÜLDÜ
Muğla Bodrum'dan, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın İstanköy Adasına geçmeye çalıştıkları sırada içinde 5'i çocuk 24 Suriye uyruklu kaçağın bulunduğu bot su almaya başladı. Kara Ada'ya yaklaşan kaçaklar, su alması sonucu batan bottan denize atlayıp yüzerek adaya ulaşmayı başardı. Kara Ada'da mahsur kalan ve aralarında 2 aylık bebeğin de bulunduğu kaçaklar, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Bu arada Sahil Güvenlik ekipleri, 1-4 Eylül tarihleri arasında bin 118 kaçağı kurtardı. Yılbaşından bu yana 44 bin 155 kaçağın kurtarıldığı, 57 insan tacirinin de yakalandığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşamak için ölüm yolculuğu sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN