Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu sert çıktı

Davutoğlu, İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan sinde, Aylan Kurdi'nin Ege'de kıyıya vuran cansız bedeniyle ilgili fotoğrafın özellikle Avrupa'da öfkeye neden olduğunun altını çizerek bunun yinelenmemesi için eyleme geçilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 10.9.2015 01:07 Güncelleme Tarihi: 10.9.2015 01:08
Başbakan Davutoğlu sert çıktı
Davutoğlu, yaşanan sığınmacı kriziyle ilgili Avrupa ülkelerine çağrıda bulunarak, "Avrupa'nın göç konusunda harekete geçme zamanı gelmiştir. AB ülkeleri sorumluluklarını üstlenmeli ve bu insanlık trajedisine karşı insani bir tavır sergilemelidir" dedi.

Dünyada sığınmacıların, mültecilerin ve yerlerinden edilmiş kişilerin yaklaşık 60 milyona ulaştığını belirten Davutoğlu, bunun tarihi bir rekor olduğunu bildirdi.

"AVRUPA AYNAYA BAKMALI"

Başbakan Davutoğlu sinde, "Avrupa'nın aynaya bakması için tam zamanıdır. Yansımasında gördüğüyle ilgili dürüst olmalı ve ertelemeye son vererek, bu yükteki adil payını üstlenmeye başlamalıdır. Radikal siyasetçilerin Avrupa halkının gözünü boyamasına izin verilmemelidir" ifadelerini kullandı.

En yüksek duvarın ya da en keskin telin bir şeyi değiştirmeyeceğini vurgulayan Davutoğlu, anlamlı, insani ve sürdürülebilir çözümlere acilen ihtiyaç olduğunu belirtti. Düzensiz göçe neden olan unsurlara da eğilinmesi gerektiğini bildiren Başbakan Davutoğlu, bunun da Suriye, Irak ve başka yerlerdeki krizlerin çözümü için daha uyumlu ve etkin hareket edilmesine anlamına geldiğini belirtti. Davutoğlu, IŞİD'i yenmenin, Esad'sız bir Suriye için demokratik bir geçiş süreci sağlamanın, Irak'ta işlevsel bir federalizm yaratmanın, Libya'yı, Yemen'i birleştirmenin karşı karşıya kalınan bazı zorluklar olduğunu kaydetti.

"TÜRKİYE BÜYÜK FEDAKARLIK YAPIYOR"

Türkiye'nin düzensiz göç konusunda transit ülke konumumda bulunduğunu ve şimdi de en üst destinasyon olduğunu kaydeden Davutoğlu, Türk halkının 2 milyondan fazla Suriyeli ve Iraklıya ev sahipliği yaparak büyük fedekarlıkta bulunduğunu belirtti.

"GÖÇMENLER İÇİN 6 MİLYAR DOLARDAN FAZLA HARCANDI"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriyeli, Iraklı ve diğer ler için Türkiye'de 6 milyar dolardan fazla harcandığını kaydederek, uluslarası toplumdan alınan katkının ise 417 milyon dolar olduğunu, bunun ise sadece 165 milyon dolarının AB ülkelerinden geldiğini belirtti. "Yükü paylaşma" kavramının "anlamsız bir söze" dönüştüğünü yazan Davutoğlu, geçen 10 yıl boyunca yaklaşık yarım milyon düzensiz göçmenin Türkiye topraklarında yakalandığını, 2014 yılında ise bu sayının yaklaşık 60 bin olduğunu belirtti.

"AB ÜLKELERİ SORUMLULUĞU ÜSTLENMELİ"

Davutoğlu, makalesinde şu ifadelere yer verdi:"Ancak Türkiye tek başına başarılı olamaz. AB ülkeleri sorumluluklarını üstlenmeli ve tevazu göstererek, daha açık olmalı ve yanı başında meydana gelen bu insanlık trajedisine karşı insani bir tavır sergilemelidir. Avrupa tarihini anlamayan bazıları için, Türkiye'ye yüklenmek ve büyük çapta güvenlik önlemleriyle savunmacı bir yaklaşım ortaya koymak ve Hristiyan bir 'Avrupa kalesi' yaratmak çekici gelebilir ancak bu işe yaramayacaktır."

"AVRUPALI ORTAKLARIMIZLA ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"


Bu yaklaşımın Avrupa değerlerine uymadığını belirten Davutoğlu, "Avrupa'nın göç konusunda harekete geçme zamanı gelmiştir. Türkiye, bu insani faciayla mücadele için Avrupalı ortaklarıyla çalışmaya hazırdır" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu sert çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN