Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın hain planı!

Giriş Tarihi: 11.9.2015 12:52 Güncelleme Tarihi: 11.9.2015 13:06
PKK'nın hain Cizre planı!

2012'de Şemdinli ve Çukurca'yı ele geçirmeye çalışan , 'de ilk kez 'içeriden kurtarılmış bölge' oluşturmayı planladı.

'nın "kıra dayalı şehir gerillacılığı" konsepti içinde değerlendirdiği "kurtarılmış bölgeler" hareketinin ilki, Kobani'de hayata geçirilmeye çalışıldı. Bu yeni uygulamanın Türkiye'de hayata geçirilmesi için planlanan ilk nokta ise oldu.

PKK'nın Yüksekova ve Nusaybin ile beraber uygulama laboratuvarı olarak kullandığı Cizre'de sokağa çıkma yasağı ile birlikte yaşanan gelişmeler şöyle:

ŞEHİR İLE DAĞ ARASINDAKİ BAĞ KOPARILACAK

- Hükümetin terörle mücadele stratejisini değiştirmesinin ardından, Güneydoğu'da "riskli" olarak tanımlanan 12 ilçenin ilk sırasında yer alan Cizre'de güvenlik güçleri öncelikle kırsalla şehir arasındaki bağlantıyı kesmeyi planladı.

- 7 Haziran seçimlerinden önce Şırnak ve ilçelerinde PKK'nın gerek kırsal gerek şehir yapılanmasını deşifre eden istihbarat çalışmaları sonrasında özellikle Cizre'de faaliyet gösteren kırsal ve şehir yapılanmasında yer alanlar tek tek tespit edildi.

BİN 500 ÖZEL HAREKATÇI CİZRE'DE

- Güvenlik güçleri, bir hafta önce sokağa çıkma yasağıyla birlikte operasyonlara başladı. Şırnak Emniyeti'nde görevli 500 özel harekatçının yanı sıra, Emniyet Genel Müdürlüğü değişik kentlerden topladığı bine yakın özel harekatçı i ilçeye sevk etti.

- 1500 özel harekatçı polisin katıldığı operasyonlara, terör ve istihbarat ekipleri de saha desteği veriyor, bölgedeki askeri birlikler de ilçeyi çevreleyip kırsalla ilçe merkezi arasında PKK'lıların geçiş güzergahını kesti.

PKK'LILAR UÇAKSAVAR VE ROKETATAR KULLANIYOR

- En önemli süreç, operasyonları engellemek için kazılan ve bombalarla tuzaklanan hendeklerin kapatılmasına ve belirlenen evlere yönelik operasyonlarla başladı. Örgüt kadrolarının kullandığı evlere yönelik arama ve yakalama çalışmaları sırasında güvenlik güçlerine ateş açılıyor. Bu kapsamda ilçede konuşlanan PKK'lı grupların güvenlik güçlerine karşı uçaksavar ve roketatar kullandığı yönünde bilgiler Ankara'ya ulaşıyor.

SORUMLU KANDİL'DEN

- Cizre ilçe merkezinde faaliyet gösteren YDG-H unsurları, kırsaldan gelen dağ kadrolarının kontrolünde. Bu kapsamda, yapılan gözaltılar sırasında YDG-H unsurlarını koordine eden ve mahalle sorumlusu olarak faaliyet yürüten dağ kadrosundan iki önemli PKK'lı yakalandı. Ayrıca, yine YDG-H'nin Manga sorumlularının da "kırsal kadrolardan" olduğu belirtiliyor.

Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'nın hain Cizre planı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN