TÜRGEV'DEN Birgün'ün iftirasına tokat gibi cevap

5 Mayıs 2015 tarihinde TÜRGEV açılışını hedef alarak kamuoyunda algı operasyonu yürütmeye çalışan Birgün gazetesinin iftarasına tokat gibi cevap geldi.

Giriş Tarihi: 13.9.2015 15:36 Güncelleme Tarihi: 13.9.2015 19:58
TÜRGEV'DEN Birgün'ün iftirasına tokat gibi cevap

Hemen hemen her haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve yakın çevresini hedef alan Birgün gazetesinin bir iftirası daha ortaya çıktı ve 5 Mayıs 2015 tarihinde yaptığı bir haberi düzeltmek zorunda kalarak haberi yayından kaldırdı.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Vekili Av. Selma Yıldız tarafından gönderilen tekzip metnini bugünkü gazetenin manşetinde yayınladı.

İşte Birgün Gazetesi'nin, iftira dolu, olumsuz algı oluşturmaya çalışılan, TÜRGEV'i suçlu bir kuruluşmuş gibi yansıtarak, yaptığı haberinin tekzip metni:

"CEVAP VE DÜZELTME

Gazetenizin 05.05.2015 tarihli nüshasının ilk sayfasında "Yaptıklarınız Hangi Kutsal Kitapta Yazar?" başlığı ile yayınlanan haberde, soru sorma kisvesi altında müvekkilimle ilgili gerçek dışı, haksız, hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı ifadelere yer verilmiştir.

Haberde, müvekkile bir takım sorular yöneltilerek müvekkilin ilgisi olmadığı olaylarla ilişkilendirilmesi ve bu yolla kamuoyu gözünde zan altında kalması amaçlanmıştır. Zira söz konusu soruların kasıtlı olarak gazetenin ilk sayfasından büyük puntolarla yayınlanması da bunun en açık göstergesi olmuştur.

Ancak, yayınladığınız haber ile kamuoyunu yanlış bilgilere yönlendirip müvekkilim hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışsanız da gerçek şudur ki;

- Müvekkil ile ilgili fezlekede geçen "kamu nüfuzunu kullanarak ödemeler yaptırdığı" iddiası doğru değildir. Kaldı ki bahsettiğiniz fezleke dosyası hakkında takipsizlik kararı verilerek gerçekler ortaya çıkmıştır.
- "Ali Ağaoğlu'nun İstanbul Küçükbakkalköy'de değeri 100 milyon dolar olduğu öne sürülen araziyi müvekkilim TÜRGEV'e verdiği iddiası" da doğru değildir. Bu konu ile ilgili birçok kez basına da yansıyan açıklamalar yapılmıştır.
- Müvekkil vakıf TÜRGEV, Hayırlıoğlu Vakfı'nın arazisine imar açılması karşılığında da bir kısım arazi ya da kar payı elde etmemiştir.
- İETT garajının Medikal Park Hastanesi'ne, hastanenin yurt yapımına uygun yerinin de müvekkil vakıf TÜRGEV'e tahsis edilmesi gibi bir takasın varlığı da söz konusu değildir.

Haberde geçen sorular gibi cevapları basit bir araştırma ile öğrenilebilecek konuların, gerçek olmayan olaylarla ilişkilendirilmesinin ve vakfın soru sorma kisvesi altında kamuoyuna suçlu bir kuruluşmuş gibi yansıtılmasının gazetecilik faaliyeti olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Unutulmamalıdır ki gazeteci faraziyelerle, delile ve belgeye dayanmaksızın, tahmin üzerine kişileri ve kuruluşları karalayamaz, daha da önemlisi gerçekliği ispatlanmamış iddialara dayanarak bir kimseyi ya da kuruluşu zan altında bırakamaz.

Haberde müvekkil vakfa yöneltilmeye çalışılan iddialar gerçek dışı olup soruların cevaplandırılıp bu yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur.

Kamuoyuna duyurulur.
Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı
(TÜRGEV)
Vekili
Av. Selma YILDIZ
"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜRGEV'DEN Birgün'ün iftirasına tokat gibi cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN