Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakimden şehitlere saygı dersi

Nokta Dergisi’nin toplatılmasına ve dergi kapağına yer veren internet haberlerinin erişiminin engellenmesine karar veren İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı kararında, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının şeref ve haysiyetini incitici, aşağılayıcı nitelikte olduğu, milli bir mesele olan terör eylemlerini kendisine eğlence ve dekor olarak gördüğü algısını oluşturmaya yönelik olduğu, bu durumun aynı zamanda şehit yakınlarının da onurunu zedelemeye yönelik olduğu, anlaşılmıştır” satırlarına yer verdi.

Giriş Tarihi: 14.9.2015 19:16 Güncelleme Tarihi: 14.9.2015 21:58
Hakimden şehitlere saygı dersi
Nokta Dergisi'nin bu haftaki sayısı, ''Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle toplatıldı.

Derginin yeni sayısının kapağında yer alan haberde şehit cenazesi geçerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı selfie çeker şekilde görsel kullanması nedeniyle ''Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca soruşturma açıldı.

ERİŞİM ENGELLENDİ

Savcılığın talimatı üzerine polis ekipleri Nokta Dergisi'nin Kağıthane'deki bürosuna giderek, toplatma kararını tebliğ etti. Daha sonra derginin bu haftaki sayısı dağıtım ofislerinden toplatıldı. Derginin internet sitesi, kapağa yer verilen diğer bazı internet siteleri ve Nokta Dergisi'nin Twitter'daki hesabına erişiminin engellenmesine karar verildi.

ŞEHİDE SAYGI DERSİ

Toplatma ve erişimin engellenmesi ile ilgili alınan mahkeme kararında, adeta şehitlere saygı dersi gibi ifadeler yer aldı. Toplatma ve kapağın yayınlandığı internet sitelerine erişimi engelleyen İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı, kararda şu ifadelere yer verdi: Haber içeriklerinin ve kullanılan görüntü ve fotoğrafların Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının şeref ve haysiyetini inciltici, aşağılayıcı nitelikte olduğu, milli bir mesele olan terör eylemlerini kendisine eğlence ve dekor olarak gördüğü algısını oluşturmaya yönelik olduğu, bu durumun aynı zamanda şehit yakınlarının da onurunu zedelemeye yönelik olduğu, anlaşılmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakimden şehitlere saygı dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN