Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbadetimizi bile yapamaz olduk

'Öz yönetim' soytarılığı yaparak 3 aydır Cizre halkını canından bezdiren gerçekleştirdiği saldırılarda vatandaşları hedef almaktan çekinmeyen PKK terör örgütüne öfke büyük. Kimi PKK bombasıyla yaralandı kimi camiye bile gidemiyor

Giriş Tarihi: 15.9.2015
İbadetimizi bile yapamaz olduk
Cizreliler, hendek kazıp, mayınlı barikat kuran ve silahlı saldırı düzenleyen teröristlere tepki gösterdi. Yaklaşık 3 aydır ilçe merkezinde gerçekleştirdikleri saldırılarla güvenlik güçlerinin yanı sıra vatandaşları da hedef alan terör örgütü PKK mensupları, halkı tedirgin etmeye devam ediyor. Nur, Cudi ve Yafes mahallelerinde yuvalanan teröristler açtıkları hendekler ve oluşturdukları barikatlarla ilçeyi yaşanmaz hale getirdi. Vatandaşlar araçlarıyla sokaklarına giremezken bu durum sağlık ve itfaiye ekiplerinin vakalara zamanında müdahalesini de engelliyor. Teröristler operasyonlar sırasında gerçekleştirdikleri roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla birçok vatandaşın ölümüne ve yaralanmasına da yol açtı. Bahattin Sevinik (50) ve Suphi Sarak (50) teröristlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

CAMİ YOLUNDA YARALANDI

Su ihtiyacını karşılamak için camiye giderken teröristlerin hedefi olan Mahmut Akçakaya bacağından, Abdurrahman Karaalp ise elinden yaralandı. Yaralılardan Akçakaya, teröristler tarafından vurulma anını gözyaşları içinde anlattı. Hendeklerin bazı mahallerde yoğun bulunduğuna dikkati çeken Akçakaya, "Bölgede can ve mal güvenliği olmadığı gibi inanç güvenliği de yok. İnsanları ibadetlerini yapamayacak duruma getirdiler. İnsanlar camiye bile gidemez oldu. Camiye sakallı giden adamı DAEŞ mensubu sanan bir zihniyet ortaya çıkardılar. Terör örgütü PKK mensuplarının zorbalıklarına karşı çıkanlar tehdit ediliyor. Evden çıkıp duvar dibinden camiye giderken bir anda silah seslerini duyduk. İlk ben yaralandım. Daha sonra yanımdaki dayımın oğlu yaralandı. Sonra kendimi dayımın evine attım ve orada ilk müdahaleyi yaptılar. Sokağa çıkma yasağı olduğu için hastaneye gidemiyorduk. Yollarda da sıkıntı var. Hendekler kazılmış, içinde mayınlar olduğunu herkes biliyordu. Sokağa çıkma yasağı olmasa bile millet dışarı çıkmaya korkuyordu. Bizim evdekiler bile yanıma gelemiyordu. Bunları söylerken duygulanıyorum. Yaramız çok ağır değildi, eğer öyle olsaydı kan kaybından ölürdüm." diye konuştu.

'6 AYDIR ÇARŞIYA GİDEMEDİM'
Muhammed Karaalp ise Kürtçe yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK mensupları ve yandaşlarının uygulamaları nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: Patlayıcı bulunan hendeklerden dolayı 6 aydır çarşıya gidemedim. Ekonomik durumu iyi olanlar ilçeyi terk etti. Ancak yoksul insanlar kaldı ve mahalleden dışarı çıkamıyorlar. Bizim terk edecek gücümüz yok. Çözüm Süreci'nde örgüt, mahallelerimize kazdığı hendeklere bombalı düzenekler yerleştirdi.

KURAN KURSUNA DA SALDIRDILAR OKULA DA...
PKK'lı teröristlerin Cizre'de Kuran kursu, okul binası ile öğrenci yurtlarına da silahla saldırı yaptığı belirlendi. Cudi Mahallesi'ndeki Cizre Müftülüğü'ne bağlı yatılı kız Kur'an kursu binasına teröristlerce uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Kur'an kursunun nöbetçi kulübesi ve öğrencilerin eğitim gördüğü sınıfların duvarına çok sayıda kurşun isabet etti. Cizre Atatürk Anadolu Lisesi ile yanındaki öğrenci yurduna da kurşun izleri tespit edildi. Okulun dış kapısı teröristlerce sökülerek, barikat olarak kullanıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbadetimizi bile yapamaz olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN