'dan "umut yolcularına

İnsan Hak ve Hürriyetleri () İnsani Vakfı, daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların, geçici duraklarından biri olan Makedonya'da ihtiyaç sahibi sığınmacıların yardımına koşuyor.

Giriş Tarihi: 21.9.2015 11:39 Güncelleme Tarihi: 21.9.2015 11:41
İHH'dan umut yolcularına yardım
İHH, Yunanistan üzerinden Makedonya'ya gelen ve ülkenin güney ve kuzey sınırlarındaki sığınmacı merkezlerinde kalanlara yiyecek, içecek ve giyecek yardımında bulunuyor.
Avrupa'daki sığınmacı krizinin en çok hissedildiği ülkelerden biri olan Makedonya'da, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Kızılhaç gibi kuruluşlarla sığınmacıların yardımına koşan İHH, yaklaşan soğuk kış günlerinde de bölgedeki faaliyetlerini sürdürecek.
Makedonya'nın kuzeyindeki Kumanova'ya bağlı Tabanovtse'de sığınmacılara yardım eden İHH ekibinden Burak Berberoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından bölgeye ulaşan sığınmacılara ihtiyaçları doğrultusunda yardım ettiklerini kaydetti.
İHH'nın geçen ramazan ayında da bölgede olduğunu ve sığınmacılara iftar yemeği dağıttığını anımsatan Berberoğlu, sığınmacı krizinin büyümesinin ardından 10 gün önce yeniden Makedonya'ya geldiklerini ve burada sığınmacılara başta yiyecek olmak üzere yardımda bulunduklarını anlattı.
Berberoğlu, her gün yaklaşık 500 gıda paketi dağıttıklarını belirterek "Gıda paketinin içerisinde meyve suyu, su, sandviç ve konserve bulunuyor. Bunun yanında ihtiyaca göre yardım yapmaya çalışıyoruz" dedi.
Yanlarında bebekleri bulunan sığınmacıların, bebeklerini taşırken zorlandıklarını fark ettiklerini söyleyen Berberoğlu, bu kapsamda ihtiyacı olan sığınmacılara bebek kanguruları satın aldıklarını kaydetti.
- İHH, kış aylarında da sığınmacıların yanında
Yaklaşan soğuk kış günlerinde de sığınmacılara yardım etmeyi sürdüreceklerini söyleyen Berberoğlu, sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak istediklerini, kış aylarında da bölgede olmayı planladıklarını ifade etti.
Makedonya Demiryollarının sığınmacılara yönelik fiyat politikasına işaret eden Berberoğlu, sığınmacıları Gevgeli'den Sırbistan sınırındaki Tabanovtse'ye taşıyan tren fiyatlarının 5 avrodan 25 avroya çıkarıldığını vurguladı.
Berberoğlu, "Bu gerçekten vahim bir durum. Buradan çok ciddi paralar kazanılıyor. Halbuki bizim kültürümüzde, insani değerlerimizde insana değer vermek önceliktir. Bu durumun düzeltilmesi lazım" dedi.
Bölgede görev yaptıkları sırada farklı insanların farklı hikayelerine tanıklık ettiklerini söyleyen Berberoğlu, kilometrelerce mesafeyi geçen, hayatlarını tehlikeye atarak küçük botlarla Yunanistan'a gelen sığınmacılar arasında çok sayıda çocuklu ailenin de bulunduğunu belirtti.
Berberoğlu, hiçbir yardım kuruluşuna bağlı olmadıkları halde bölgeye gelerek gönüllü olarak sığınmacılara yardım eden Makedonya halkına da teşekkür etti.
Yunanistan üzerinden Makedonya'ya, buradan da Sırbistan'a geçen sığınmacılar, Hırvatistan ve Macaristan üzerinden nihai hedefleri olan Barı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor.
Yaklaşık bir aydır artan sığınmacı akınında, günde yaklaşık 3 bin kişi Makedonya'ya giriş yapıyor. Makedonya'dan trenle Sırbistan sınırına giden sığınmacılar, buradan otobüslerle Hırvatistan ya da Macaristan sınırlarına hareket ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHH'dan "umut yolcularına yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN