Türkiye'nin en iyi haber sitesi

konuştu

, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, yaptığı açıklamada Mekke'de meydana gelen faciaya ve Türkiye'nin politikasına değindi.

Giriş Tarihi: 25.9.2015 15:46 Güncelleme Tarihi: 26.9.2015 02:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu

İŞTE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

Son aldığım rakama göre 753 hacı orada mevta oldu. Bildiğiniz gibi nihai bir durum olarak söylemiyorum ama 14 kişinin de Türk hacı olduğu söyleniyor. Çok değişik açıklamalar yapılıyor. Bu organizasyonu birlikte yapsınlar gibi. Şunu çok iyi görmek lazım. Suudi yönetiminin hac organizasyonuyla ilgili proje çalışmaları içinde olduğunu biliyorum. Ulaşımla ilgili ne gibi çalışmalar yaptıklarını da çok iyi biliyorum. Hacı adaylarının taleplerini karşılayamadıkları için üzüldüklerini de çok iyi biliyorum.

"BUNLARA BAKARKEN BARDAĞIN DOLU TARAFINDAN BAKMAKTA FAYDA VAR"

Oradaki inşaat çalışmalarının azaltılması gerekiyordu. Buna da olumsuz yaklaşımlar oldu. Kimisi yönetim dedi, kimisi organizasyonda sıkıntılar var dedi. Ben bu yaklaşımları doğru bulmuyorum. Bunları söyleyenlerin hiçbirinin üzerinde küfe yok. Dünyanın her yerindeki organizasyonlarda da böyle şeyler oluyor. Bunlara bakarken bardağın dolu tarafından bakmakta fayda var. Bu konuda 'ı doğrudan suçlamayı doğru bulmuyorum. Her ülkenin pek tabi ki buna benzer bazı eksikleri olabiliyor.

"BURADA SUUDİ ARABİSTAN'A KARŞI SALDIRGAN TAVIRLARI DOĞRU BULMUYORUM"

Ben inanıyorum ki inşaat olayından sonra nasıl kararlı çalışmalar yapıldıysa bu olaydan sonra da kararlar alacaklardır. Bu şeytan taşlama, biliyorsunuz daralan bir boğaz gibi, arkadaşlarım da bana gösterdi. Orada bir panikleme oldu tabi. Kolay değil 4 milyonu aşkın hacı aynı anda Mekke'ye gidiyor.

Böyle bir şeyi gönlümüz asla kabul etmez. Rabbimiz tekrarından korusun diyoruz. Tedbirler olacaktır ama burada Suudi Arabistan'a karşı saldırgan tavırları doğru bulmuyorum.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

'ye yönelik yaklaşımım Başbakanlık dönemimden bu yana aynıdır.

"ZERRE KADAR SEVGİSİ VARSA BU İŞİ BIRAKMASI GEREKİYOR"

Geçiş süreci dediğim olay odur. Dedim ki ile asla Suriye'nin kurtuluşu mümkün değildir. Zaten Esed ile olan bir birleşime de muhalif kesimler evet demiyor. Esed'in zerre kadar Suriye sevgisi varsa, bu işi bırakması gerekiyor.

Suriye ile kimse unutmasın 911 km sınırımız var var şu anda bu bölgedeki terör örgütlerinin tehdidi altıdayız. Biz de bir yere kadar bekleriz.

Böyle bir süreç içerisinde ne yapmamız gerektiğini, ne yapacağımızı birileriyle görüşmemiz gerekiyor. ABD ile görüşüyoruz, Rusya ile görüşüyoruz. Katar ile görüşüyoruz. Suudi Arabistan ile, İran ile defalarca görüştük. Avrupa Birliği ile görüşüyoruz. Ama bu görüşmelerde, Katar ve Suudi Arabistan dışında destek veren olmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN