Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 gün sonra özgürlük

Irak'ta kaçırılan 16 Türk işçi dün salıverildi. Haberi, Başbakan Twitter'dan paylaşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Bağdat'a gönderilen ANA uçağı işçileri alıp Türkiye'ye getirdi. Sağlık durumları gayet iyi

28 gün sonra özgürlük
Irak'ın başkenti Bağdat'ta silahlı bir Şii grup tarafından kaçırılan Türk işçiler 4 hafta sonra salıverildi. Müjdeli haberi dün sosyal medya hesabı Twitter'dan veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, 16 Türk işçinin sağ salim kurtarıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla özel uçak "ANA" Bağdat'a gönderilerek işçileri Türkiye'ye getirdi. İşçileri Bağdat'tan getiren heyette Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile bir sağlık ekibi de yer aldı.

YOĞUN TEMASLAR

Irak'ın başkenti Bağdat'a bağlı Sadr Mahallesi'nde bir futbol stadyumu inşaatında çalışan Nurol Holding'e bağlı 18 Türk işçi, 2 Eylül'de kaçırılmıştı. Şii grup işçilerin serbest bırakılması için Kürt petrolünün Türkiye'den ihracatını durdurma, Suriye'de Ceyş-ül Feth'in Fua'a ve Kafrayya'daki kuşatmaların kaldırılmasını sağlama ve Türk askerlerinin Irak'tan çekilmesi gibi taleplerde bulunmuştu. Iraklı Şii din adamları ise kaçırma olayını sert şekilde kınarken, işçilerden 2'si bu açıklamaların ardından serbest bırakılmıştı. Geri kalan işçilerin salıverilmesine yönelik olarak Dışişleri Bakanlığı ve Bağdat Büyükelçiliği'nin yoğun çabaları dün sonuç verdi. İşçilerin, salıverildikleri ve Basra kentinden Bağdat Büyükelçiliği'ne ait araçlarla elçilik binasına getirildiği öğrenildi. Başbakan Davutoğlu, işçilerin serbest bırakılması haberini Twitter hesabından duyurdu. New York'taki yoğun gündemin ardından ABD saatiyle gece 02.30'da sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan bir mesaj yayımlayan Davutoğlu, Irak'ta kaçırılan işçilerin kurtarıldığını belirtti. Başbakan Davutoğlu, "Bir süredir Bağdat'ta alıkonulan 16 işçimizi az önce Bağdat büyükelçimiz teslim aldı. Bazı işçilerimizle telefonda konuştum. Çok şükür sağlıkları yerinde" ifadelerini kullandı.

IRAKLI DOSTLARA TEŞEKKÜR

Ahmet Davutoğlu, süreçte yoğun çaba gösteren Irak makamlarına da teşekkür ederek, "Bu süre içinde işçilerimiz için yoğun çaba gösteren tüm Iraklı dostlarımıza kalpten teşekkür ediyorum. İşçilerimizin yakınlarına da geçmiş olsun diyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı nezaretinde elçilik binasına gelen işçilerden ikisi ile telefonla görüşüp geçmiş olsun dileklerini iletti.

SEVİNÇ GÖZYAŞI DÖKTÜLER
İşçileri Bağdat'tan getiren özel uçak "ANA" saat 20.15 sularında Ankara Esenboğa Havaalanı'na indi. İşçileri havaalanında Başbakan Vekili Yalçın Akdoğan, işçilerin aileleri ve yetkililer karşıladı. İşçilerin aileleriyle buluşmasında ise duygulu anlar yaşandı. Gözyaşlarına hakim olamayan işçi yakınları, çok heyecanlı olduklarını ifade ederek devlet büyüklerine teşekkürlerini iletti. Başbakan Vekili Yalçın Akdoğan havalimanında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayarak, "Devletin ilgili bütün birimleri yapılması gereken her türlü çalışmayı yaptı. Önce 2, şimdi de 16 vatandaşımıza kavuşmuş olduk" dedi.

CUMHURBAŞKANI MİSAFİR ETTİ
İşçiler, daha sonra Bağdat Büyükelçimiz Faruk Kaymakçı ve Yalçın Akdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. İşçiler ve aileleri ile tek tek görüşüp sohbet eden Erdoğan, yaptığı kısa konuşmada, "Ülkenize, vatanınıza hoş geldiniz. Öncelikle sizlere, şahsım ve milletim adına geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Aynı şekilde ailelerinize ve sevdiklerinize de 'gözünüz aydın' diyorum. Devletimizin ilgili tüm yetkilileri olarak bir an önce kurtulmanız için her türlü çabayı gösterdik. Irak devleti ve bölgede etkinliği olan güçler nezdindeki girişimlerimizi kesintisiz olarak sürdürdük" dedi. 1 saat süren görüşmede Erdoğan misafirlerine çeşitli hediyeler de verdi.

'ÇOCUĞUNU OKUTABİLMEK İÇİN GİTMİŞTİ'
Irak'taki Türk işçilerin kurtarıldığı haberi, işçilerin evinde bayram havası yarattı. Refai Dayı'nın (41) Bartın'ın Kocareis köyünde ikamet eden işçinin eşi Fadime Dayı, eşinin çocuğunun okul masraflarını daha karşılayabilmek için 8 ay önce Irak'a çalışmaya gittiğini söyledi.

'BİZE ASIL ŞİMDİ BAYRAM'
İşçilerin kaçırılmasının ardından günlerdir büyük korku yaşadıklarını anlatan Dayı, "Burada iş bulamadığı için Irak'a gitmişti. Eşimin serbest bırakıldığı haberini ağabeyimden öğrendim. O anda anlatamayacağım kadar mutlu oldum" diye konuştu. İşçinin annesi Hamide Dayı da olayın yaşandığı günden itibaren sürekli ağladığını belirterek " Oğlumun kaçırıldığı günden bu yana ilaçlarla ayakta duruyorum, ona kötü bir şey yapılmasından çok korktum. Serbest kaldığı için çok mutluyuz" dedi. İşçilerden Recep Tekin'in eşi Hakibar Tekin, "28 gün sonra büyük sevinç yaşıyorum. Bayramı kutlayamadım ama en büyük bayram eşimin kurtulması oldu. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve devletimize çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Muzaffer Kaya'nın eşi Marziye Kaya da hislerini, "Çok zor bir durumdu, ilk başta hayatından endişe duyuyordum. Sonradan internette görüntülerini görünce içim biraz rahatladı. İnşallah kısa zamanda gelecek" diyerek anlattı. Kaya, eşinin kaçırıldığını çocuklarından gizlemeye çalıştığını da söyledi.

'DEVLETİMİZE TEŞEKKÜR BORÇLUYUZ'
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, devletin her düzeyinde vatandaşların serbest bırakılması için yoğun çaba sarf edildiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dışişleri Bakanı ve vatandaşlarımızın geldiği şehirlerden bazı milletvekillerimiz, Dışişleri Bakanlığı'nın değişik birimleri, İstihbarat Teşkilatımız gece gündüz çalıştı vatandaşlarımızın kurtarılması için her türlü girişimi yaptı" diye konuştu. Serbest bırakılanlar arasında yer alan Nurol İnşaat Şirketi'nin muhasebecisi Ahmet Olgun da, hiçbir şekilde ümitsizliğe kapılmadıklarını vurgulayarak şöyle dedi: "Bizim için bayram bugün. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız devlet büyüklerimize, şirket yetkililerimize, emniyet güçlerimize ve Bağdat Büyükelçiliğimiz'e teşekkür ediyoruz. Türkiye Ortadoğu'da çok güçlü bir devlettir." Şirkette mühendis olarak görev yapan Hasan Türkmen de devlet yetkililerine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 gün sonra özgürlük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN