Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Poyrazköy davası'nda beraat

Balyoz'dan sonra Paralel örgütün TSK içindeki ikinci kirli tuzağı da çöktü. 83 sanığın tümü beraat etti. Sahte delil üreten paralelciler için suç duyurusu yapılacak

Poyrazköy davası'nda beraat
BİR KUMPAS DAHA ÇÖKTÜ

Paralel Yapı'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik kumpası sonucu açılan ve Poyrazköy başlığında birleşen 5 davada tüm sanıklara beraat çıktı. Sahte delil üreten Paralel Yapı mensupları hakkında ise cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. "Kafes Eylem Planı", "Amirallere Suikast", "Gölcük Belgeleri" ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara ilişkin dosyaların birleştiği 84 sanıklı dava dün bitti. 83 sanık hakkında beraat kararı çıktı. Somali'deki saldırıda ölen sanık SAT Komandosu Deniz Kıdemli Başçavuş Saadettin Doğan'ın davası ise düştü. Aralarında emekli Koramiral Kadir Sağdıç, emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, emekli Binbaşı Levent Bektaş, emekli Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar, ÇEV eski Başkanı Gülseven Yaşer ve emekli tuğamiral Şafak Yürekli'nin de aralarında bulunduğu sanıklar, "Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak", "Cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" gibi çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

4 YARGIÇ İÇİN SUÇ DUYURUSU TALEBİ
Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Bektaş, Yürekli ve Yaşer'in de aralarında bulunduğu 70 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Selçuk Kaya, önce mütalaayı okudu. Ardından son savunmalar alındı. Savunma avukatlarından Celal Ülgen, delillerin üretilmiş olduğunu bile bile uzun süre yargılamaya devam eden ve sanıkların tutuklanmasına karar veren yargıçlar Mehmet Karababa, Vedat Abdurrahmanoğlu, Mehmet Erdoğan ve Mehmet Hazma Çebi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

MADİ MANEVİ TAZMİNAT HAKKI

Savcının verdiği mütalaa doğrultusunda oybirliği ile alınan kararlarını açıklayan mahkeme başkanı Selçuk Kaya tüm sanıkların üzerlerine atılan suçları işledikleri sabit görülmediğinden beraatlerine karar verildiğini belirtti. Sanıklara haksız gözaltı ve tutukluluk hali nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açma haklarının olduğu açıklandı. Sahte CD ve hard disklerin yapılacak yeni yargılamalara konu olması nedeniyle emanette kalmasına karar verdi. Mahkeme sanıklara avukat tuttukları için 3'er bin lira vekalet ücreti ödenmesine hükmetti.

AMİRALLERE SUİKAST
Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy'deki SAT komandoları eğitim merkezi içinde kalan İSTEK Vakfı'na ait arazide paralel kumpasla düzenlen bir konteynır dolusu cephanelik bulunmuştu. Cephanelikteki mühimmatlarla 'Amirallere Suikast' planının hazırlandığı iddia edilmişti.

GÖLCÜK BELGELERİ
Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki aramada paralel kumpasla hazırlanan sahte belge ve krokiler bulundu.

KAFES EYLEM PLANI
Gölcük belgelerinde Hrant Dink cinayetinin de aralarında bulunduğu gayrimüslimlere yönelik saldırıların hazırlandığı Kafes Eylem Planı'nın da olduğu iddia edildi.

ÇYD'YE BASKIN
Yöneticileri hakkında Ergenekon bağlantısı iddiaları ortaya atılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı merkezlerinde aramalar yapılmıştı.

POYRAZKÖY KAZILARI
Gölcük belgelerinden yola çıkılarak 2009'da Poyrazköy'de mühimmat kazısı yapıldı..

İŞTE AŞAMA AŞAMA PARALEL KUMPAS

Ergenekon soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki aramalarda elde edilen belgelerden yola çıkılarak 2009'da İstanbul Poyrazköy'de kazılar yapıldı. Paralel savcıların yaptırdığı kazılarda ele geçirildiği iddia edilen silahlar TSK mensuplarının kurduğu iddia edilen sözde Ergenekon terör örgütüne mal edildi. Denizci subayların tutuklandığı davada İSTEK Vakfı arazisinden amirallere suikast için hazırlandığı iddia edilen bir konteynır dolusu mühimmat çıkarıldı. yöneticileri hakkında 'Ergenekoncu' iddiaları ortaya atılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Çağdaş Eğitim Vafkı merkezlerinde aramalar yapıldı. Kafes Eylem Planı'yla da sözde Ergenekon örgütünü Hrant Dink cinayetinin de aralarında olduğu gayrimüslimlere suikast planlarını hazırladığı iddiası ortaya atıldı. Bu süreçte yaptırılan bilirkişi incelemelerinde davadaki birçok sahtecilik tespit edildi. Firari savcı Zekeriya Öz başta olmak üzere dönemin özel yetkili savcıları ile polislerin, sahte belge üretip subayları suçladığı ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Poyrazköy davası'nda beraat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN