Rusya, Suriye'de attığı adımı gözden geçirmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Suriye'de DAEŞ yerine rejime karşı mücadele eden ılımlı unsurları vurmasının çok manidar olduğunu söyledi. Erdoğan, Putin ile yeniden görüşeceğini belirtti

Giriş Tarihi: 3.10.2015
Rusya, Suriye'de attığı adımı gözden geçirmeli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'ye Suriye'de DAEŞ'i vuracağı bilgisini vermesine rağmen harekâtın ılımlı muhalif unsurlara yöneldiğini söyledi. Bunu 'manidar' olarak niteleyen ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yeniden görüşeceğini belirten Erdoğan, "Bu konuda üzüntülerimi de kendisine özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu konuda attıkları adımı, yaptıklarını tekrar gözden geçirmelerini, iki dost ülke olarak, bunu kendilerinden isteyeceğim" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Al Jazeera Arapça kanalına konuştu.

VERDİKLERİ BİLGİYE UYMADI

Moskova'da bir hafta önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Erdoğan, Putin'e Türkiye, Amerika ve Rusya ile ortak çalışma grubu önerdiğini, dışişleri bakanlarını görevlendirdiklerini, üzerinden bir hafta geçmeden böyle bir hamle geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'deki saldırılarından önce Rusya'nın Türkiye'ye, "DAEŞ'e karşı bir harekât yapılacağı" yönünde bilgi verdiğini ama harekâtın rejime karşı mücadele eden ılımlı unsurlara yapıldığını, bunun "çok manidar" olduğunu ifade etti. Putin ile yeniden görüşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

'BÖLGEDE DERDİ OLAN BİZİZ'
"Burada Sayın Putin ile özellikle bu 65 insanın ölümüyle ilgili, uçaklarla yapılan bu saldırılara ilişkin olarak görüşmemiz olacak. Kendileriyle daha önce Moskova'da yaptığım görüşme çerçevesinde dışişleri bakanlarımızın yaptığı görüşmeler ve bir de bundan sonraki süreci kendileriyle değerlendireceğim. Bu konuda üzüntülerimi de kendisine özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu konuda attıkları adımı, yaptıklarını tekrar gözden geçirmelerini, iki dost ülke olarak, bunu kendilerinden isteyeceğim. Çünkü bölgede ıstırabı olan, derdi olan biziz. Rusya'nın Suriye'ye bir sınırı yok. Niçin Rusya bu denli bu işin içersine giriyor? Ama benim sınırım var, 911 kilometre. Ben her an buradan rahatsızım. Şu anda 2 milyon insan bana geldi, Rusya'ya değil. Bu 2 milyon insana biz bakıyoruz, Rusya bakmıyor. Öyleyse Rusya niçin bu işe bu kadar ilgi duyuyor, bunu kendilerinden öğrenmek isteyeceğim." Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam ayrıca MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı Yıldız Sarayı'ndaki Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. Görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.

AVRUPA'DA GÜNDEM TERÖR VE MÜLTECİLER
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yarın Fransa, Belçika ve Japonya'dan oluşan 3 ayaklı yurtdışı seyahatine çıkıyor. İlk olarak Strazburg'a gidecek olan Erdoğan, aynı gün AB'nin başkenti Brüksel'e geçecek. Erdoğan, çarşamba günü ise Tokyo'da olacak. Erdoğan, Strazburg'da Türk vatandaşlarla "Teröre Karşı Milli Birlik" programında bir araya gelecek. Daha sonra Belçika'nın ve AB'nin başkenti Brüksel'e geçecek olan Erdoğan, Belçika Kralı Philippe ve Başbakan Michel ile bir araya gelecek.

PKK'YA KARŞI İŞBİRLİĞİ

Erdoğan, Brüksel'de ayrıca AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüşecek. Erdoğan'ın dosyasındaki en önemli başlık terörle mücadele, AB'li yetkililerin gündemi ise mülteci sorunu olacak. Erdoğan, muhataplarındanTürkiye'nin terör örgütü PKK ile olan mücadelesinde etkin bir işbirliği isteyecek. Mülteci meselesi ile ilgili de tecrübe paylaşımına hazır oldukları mesajını verecek olan Erdoğan, salı günü Brüksel'de Europalia Kültür ve Sanat Festivali'ni açacak. Erdoğan Japonya ziyaretinde ise imparator Akihito ve Başbakan Shinzio Abe ile bir araya gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya, Suriye'de attığı adımı gözden geçirmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN