'Yetki bizde' dedi ama dinletemedi

YSK terör bölgelerinde sandıkların taşınması taleplerini 4'e karşı 6 oyla reddetti. 4 üye "Bunun sorumluluğunu alamayız" dedi, ikna edemedi

Giriş Tarihi: 4.10.2015
'Yetki bizde' dedi ama dinletemedi
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), günlerdir merakla beklenen sandıkların taşınması konusunda kararını verdi. YSK, Güneydoğu'daki 4 il ve bazı ilçelerde terörün yoğun olduğu köy ve mahallelerdeki sandıkların güvenlikli bölgelerdeki köy ve mahallelere taşınarak seçmenlerin buralarda oy kullanması yönündeki talepleri 4'e karşı 6 oyla reddetti. YSK gerekçe olarak, "Bu konuda Kurulumuza yasayla verilmiş yetki yok" dedi.

SANDIK TAŞIMAYA RET

1 Kasım'da yapılacak milletvekili seçimleri öncesinde Diyarbakır, Bitlis, Hakkari ve Batman il merkezleriyle Sur, Silvan, Lice, Bismil, Cizre, Beytüşşebap, Silopi, Nusaybin ile Şemdinli, il-ilçe seçim kurulları bazı köy ve mahallelerdeki sandıkların daha güvenli olan köy ve mahallelere taşınması yönünde kararlar almışlardı. Bu nedenle gözler "taşınmalı sandık" konusunda nasıl karar vereceği merakla beklenen YSK'ya çevrilmişti. Bu il ve ilçelerdeki seçim kurulları gerekçe olarak, terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunluğunu göstererek, seçim güvenliğini sağlama sorumluluğunun kurullarda olduğuna hükmetmişlerdi. Sandıkların taşınması yönünde karar çıkan bu il ve ilçe seçim kurullarının kararları dün YSK'da masaya yatırıldı. Kurul, il ve ilçe seçim kurullarının sandık taşınması yönündeki kararlarını kaldırırken, siyasi partilerden gelen benzer yöndeki talepleri de reddetti. Kurul kararını, 4'e karşı 6 oyla yani oy çokluğuyla aldı.

'SEÇMEN AZ İSE OLUR'
YSK toplantısında yapılan değerlendirmede Mahalli İdareler Seçimi Kanunu'ndaki "Dağınık mahalle ve sahil yerleşim yerleri bulunan yerlerde sandıklarının bir tek mahalle veya bir tek köyde toplanması"nı içeren maddesi dikkate alındı. Yasada dağınık oylar için benzer işlemin yapılmasına izin verilirken, YSK'ya güvenlik gerekçesiyle sandıkların diğer köy ve mahallelere taşınması yönünde bir yetki tanınmadığı savunuldu.

MUHALİF 4 ÜYEDEN TERÖR VURGUSU

Karara muhalif kalan 4 üye ise Anayasa, Milletvekili Seçimi Kanunu ve Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanun'un, seçimlerin düzenli ve güvenli bir şekilde yapılması yetki ve sorumluluğunu YSK'ya verdiğini hatırlattılar. Bu 4 üye 1 Kasım'daki seçimlerde herhangi bir terör olayı yaşanırsa, bunun sorumluluğunu Kurul'un almasının mümkün olamayacağını anlattılar ancak bu görüşler çoğunluk tarafından kabul edilmedi. YSK'nın kararları, kesin olduğu ve itiraz edilemediği için 1 Kasım'daki seçimlerde daha önceden ilan edilen köy ve mahallelerin tamamında oy kullanılacak.

'BİSMİLLAH' ALANDA DA YASAKLANDI
YSK, AK Parti'nin "Haydi Bismillah" sözlerini içeren seçim şarkısıyla ilgili yasağının kapsamını genişletti. Kurul, partinin bu şarkıyı seçim mitinglerinde de kullanamayacağına hükmetti. YSK, AK Parti'nin geçen hafta sadece internet ortamı ve görsel medya için verilen kararın kaldırılması talebini reddederken, CHP'li Mahmut Tanal'ın bu yasağın seçim meydanları için de getirilmesi yönündeki istemini kabul etti. Geçen hafta alınan kararla sosyal medya gibi internet ortamı ile görsel medyada kullanılması yasaklanan şarkı, son kararla kapalı seçim toplantılarında, yani seçim meydanlarında da kullanılamayacak. Karar "Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk bayrağı ve dini ibarelerin bulundurulması yasaktır" hükmüne dayandırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yetki bizde' dedi ama dinletemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN