Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mesele AK Parti meselesi değil'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Çelik, "Mesele AK Parti meselesi değildir. Hangi partiye oy verirse versin, hiçbir vatandaşımızın tek oyunun bile zayi olmasını istemiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 7.10.2015 15:44
'Mesele AK Parti meselesi değil'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gazete, televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

AK Parti'nin seçim çalışmalarını yürüten bir "Strateji Heyeti" bulunduğunu belirten Çelik, heyetin görevinin seçimin bütün aşamalarını yönetmek olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in açıklamalarına ilişkin soru üzerine Çelik, "Orada esas olan Genel Başkanımızın söylediğidir. Orada bir yanlış ifadede bulunulmuştur. O şekilde ifade edilerek. Genel Başkanımızın söylediğinin dışında öncelikle bağlayıcı olan partiyle ilgili parti sözcüsünün söylediğidir, hükümetle ilgili de hükümet sözcüsünün söylediğidir" karşılığını verdi.

"Seçim sürecinin patronu YSK'dır"

YSK'nın verdiği kararlara saygılı olduklarını vurgulayan Çelik, "Nihayetinde seçim sürecinin patronu YSK'dır" diye konuştu.

Çelik, YSK kararlarının tartışılmadığını hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ama şöyle de bir durum var, hukuki kararı verirken sahadaki durumla ilgili doğru bilgilenmek ve doğru şey almak lazım. Kastedilen, söz konusu edilen mahallelerde, Sur ilçesinde ve diğer yerlerde hepiniz görüyorsunuz hendekler kazılmış, damlara roketatarlı insanlar yerleştirilmiş ve buralara emniyet güçlerinin girmesi neredeyse büyük operasyonlar neticesinde oluyor. Bizim kastettiğimiz şey şudur: Mesele, AK Parti meselesi değildir. Hangi partiye oy verirse versin, biz hiçbir vatandaşımızın tek bir oyunun bile zayi olmasını istemiyoruz. Burada AK Parti'ye verilen oyu korumak istediğimiz kadar CHP'ye, MHP'ye, HDP'ye, diğer partilere verilen oyu da korumak istiyoruz. Ama oradaki güvenlik problemini görüp de buna rağmen 'problem yok' diyenler, burada sadece AK Parti böyle bir görüş öne sürdüğü için böyle bir şeyi ifade ediyorlar. Bu doğru değil. Hukuki karar ortada, bu tamam esastır ama bu sahadaki, arazideki durumu değiştirmiyor. O mahallelerde bir güvenlik problemi vardır ve o vatandaşlarımızın iradelerinin sandığa etkili bir biçimde yansıması konusunda sıkıntı vardır. Dolayısıyla burada siyasi sorumluluk açısından biz bu konudaki görüşümüzün doğru olduğunu düşünüyoruz."

Çelik, konuyla ilgili rakamların olduğunu, bazı sandıklardan tek partiye yüzde 100 oy çıktığını hatırlatarak, "Buralarda birtakım sıkıntılar olduğu bu rakamların sonucunda da... Biz orada, o sandıklarda hangi partinin birinci, ikinci olduğunu tartışmıyoruz. Ona saygımız var. Ama buralarda bir manipülasyon olduğu çok açık ve ortadadır" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mesele AK Parti meselesi değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN