Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Orada DAEŞ yok'

Giriş Tarihi: 8.10.2015
'Orada DAEŞ yok'

Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiği yerde DAEŞ'in olmadığını belirten Davutoğlu, "Suriye'deki operasyonların 55'i muhalefete, 2'si DAEŞ'e yapıldı" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarıyla ilgili "Hangi güç olursa olsun eğer Suriye muhalefetini zayıflatırsa, DAEŞ'i güçlendirmiş olur" dedi. İstanbul'da dün AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaretinin ardından basın toplantısı düzenleyen, buluştuğu STK temsilcilerine seslenen ve Star TV ana haber bültenine konuk olan Başbakan Davutoğlu gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

MÜDAHALEYE KARŞILARDI: Birleşmiş Milletler'de çıkacak her karar "Yabancı müdahaleye karşıyız" diyen Rusya ve Çin tarafından bloke edildi. Şimdi Suriye krizine doğrudan müdahiller.

DAEŞ'İN OLMADIĞI YERLER: Suriyeli ılımlı muhalefet şu anda kuzeyde DAEŞ'e karşı tek güç neredeyse. Azez, Cerablus hattının bu tarafında DAEŞ'e karşı mücadele eden Suriye muhalefeti. Rejimin orada gücü yok. Rejim DAEŞ'e karşı mücadele etmiyor. Hangi güç olursa olsun eğer Suriye muhalefetini zayıflatırsa, DAEŞ'i güçlendirmiş olur. Bizim sınırlarımıza olan iki ihlal ve bazı taciz olaylarına bakıldığında, hiçbirisi, bu olayların olduğu yerler DAEŞ'in bulunduğu yerler değil. Operasyon DAEŞ'e karşı yapılmıyor. Yayladağı'nın, Reyhanlı'nın karşısında DAEŞ değil, ılımlı Suriye muhalefeti, Bayırbucak Türkmenleri bulunuyor.

VURULAN DAEŞ DEĞİL: Rusya'nın hava akınları DAEŞ'e karşı değil. 57 hava akınından 55'i ılımlı muhalefete, 2'si DAEŞ'e karşı yapıldı. Eğer DAEŞ'e karşı mücadele edilecekse hep beraber edelim. Ama eğer Türkiye sınırına yakın bir yerde, yeni mülteci akınlarına yol açacak şekilde, sivil halka ve ılımlı muhalefete karşı bir harekat yapılıyorsa, işte o zaman hepmizin oturup konuşmamız gereken çok ciddi bir mesele var demektir.

TAVİZ VERMEYECEĞİZ: Sınır güvenliği ve hava sahası güvenliği konusunda hiçbir taviz vermeyeceğiz. Kendi sınırlarına saygı duyan her ülkenin, Türkiye'nin sınırına da saygı duymasını bekleriz. Türkiye, Rusya ilişkileri çok önemli ilişkilerdir. Siyasi çözüm konusunda Rusya ile, İran ile, her ülkeyle çalışmaya, konuşmaya hazırız. Ama sınırlarımızın ve hava sahamızın güvenliği konusunda, masum Suriye halkının talepleri konusunda ve mülteci akınlarına Türkiye'nin tekrar muhatap olmaması konusunda ilkesel bir tutumumuz var. Hava sahamızı kimse ihlal edemez. 'Süper güç' diye bir kavram soğuk savaşta vardı. Şu anda herkes birbirine karşı saygı içinde olacak. Sadece bir kişi iktidarda kalacak diye, bir ülkenin, Suriye gibi onurlu bir halkın bütün geleceğini karartmak kimin hakkı? Sadece bir kişi iktidarda kalmaya devam etsin diye.. Esad'la bir geçişi biz kabul etsek Suriye halkı kabul eder mi?.
DAVUTOĞLU AZİZ
SANCAR'I ARADI

DÜNYA SAVAŞI: Bunun olmaması için herkesin duyarlı olması lazım. Şu anda böyle bir endişemiz yok ama bize dönük bir durum olduğunda gerekli tedbirleri almak da bizim vazifemiz.

SORUMLULUKTAN KAÇMAYIZ: Türkiye'yi hükümetsiz bırakmayız, hiçbir sorumluluktan kaçmayız. Bugün Türkiye'de terörle mücadele ederken, elini taşın altına koymayıp kaçanların yaptığı işi yapmayız.
DAVUTOĞLU'NDAN
ÖZEL ZİYARET

PUSLU HAVALARI DAĞITALIM: Bana sordular, 'herkesin devleti var, niye Kürtlerin yok?' Bunu diyenler tarih bilmez. Kürtlerin bir devleti var. O devletin adı Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Başka bir devlet yok. Bir oyla memlekete sahip çıkılacağının iradesini göstermenizi istiyorum. 1 Kasım'da eğer bu konuda bir tereddüt gösterilirse, hepimizin ait olmak dolayısıyla şerefyar olduğumuz bu aziz ülkenin kaderi üzerinde oyun oynamak isteyenlere fırsat verecek o puslu havaların devamı söz konusu olursa, bedelini çocuklarımız öder. Puslu havaları dağıtalım, aydınlık bir geleceğe hep beraber el ele yürüyelim.
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU STK BULUŞMASI'NDA KONUŞTU

'KAN DÖKÜCÜLERE MİLLETİMİZ 1 KASIM'DA DERSİNİ VERECEK'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'un Bayrampaşa ilçesindeki 19 eserin toplu açılış törenine de katıldı. Bayrampaşa Aliye İzzetbegoviç Kız İmam Hatip Lisesi yanında gerçekleştirilen törende konuşan Davutoğlu, "1 Kasım'da bir kere daha milletin yani sizin dediğiniz olacak. İnanıyorum ki, 7 Haziran'dan bu yana Türkiye'nin birliğini, dirliğini, kardeşliğini savunan AK Parti kadroları ile bunları hedef alanlar arasında net bir ayrım yapacak. Bilsinler ki, 1 Kasım'da bu oyun sona erecek. Milletimiz bütün bu kaos senaryolarını bertaraf kararlılığı gösterecek. Bu kirli oyunları oynayanlara, kan dökerek, can alarak kargaşa çıkaranlara milletimiz gerekli dersi verecek" dedi.

OKULUNU ZİYARET ETTİ, PAZARCI OLDU

Davutoğlu daha sonra 4 yıl eğitim gördüğü Fatih'teki Hacı Süleyman İlköğretim Okulu'na gitti. Burada 3-A sınıfında kendi sırasına oturan Davutoğlu'na okul yıllarında çekilmiş fotoğrafı hediye edildi. Davutoğlu, daha sonra hadis alimi Emin Saraç'ı, Fatih'teki evinde ziyaret etti. Ziyaretin ardından yürüyerek Fatih'teki çarşamba pazarına giden Davutoğlu, pazarcı önlüğü giyerek, beraberindeki protokol üyelerine sebze, meyve sattı. Davutoğlu, meyve sattığı protokol üyelerinden 100'er lira alarak pazarcıya verdi. Davutoğlu, daha sonra Fatih Sultan Mehmet'in türbesini ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Orada DAEŞ yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN